14 Oca

“Devletin dili yazıdır”

Gemlik Belediyesinin organize ettiği personel eğitimi seminerinde konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yazı İşleri ve Kararlar Dairesi Başkanı Av. Kadir Erol, “Devletin dili yazıdır” diye konuştu. Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çelik’in yanı sıra daire müdür, amir ve memurlarının katıldığı seminer belediye meclis salonunda yapıldı. Seminerin açış konuşmasını yapan başkan yardımcısı Mehmet Çelik, dairelerden gelen evrakların birçoğunda farklılıklar ve eksiklikler bulunduğunu belirterek, eksiklerin giderilmesi ve resmi yazışmalara standart getirilmesi amacıyla seminerin düzenlendiğini kaydetti.

“Devletin dili yazıdır” diye konuşmasına başlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yazı İşleri ve Kararlar Dairesi Başkanı Av. Kadir Erol, resmi yazışmaların da bu nedenle büyük önem taşıdığını vurguladı. Devletin işlem yapma biçiminin de yazı olduğuna dikkat çeken Av. Kadir Erol, “Yazı evrakta veya dijital ortamda bile olsa belge demektir. Bu nedenle özellikle kamu kurum ve kuruluşlarında ortak bir dil kullanılmalı ve standart kurallarına uyulmalıdır. Tüm bunların ışığında resmi yazışmalarda tarih yerleri, isimlerin açılacağı yerler, imza yerleri gibi detaylarda büyük önem kazanmaktadır” dedi.

Edebi yazıdan daha çok resmi evrak yazışmalarındaki standart kurallar ve bilinmesi gerekenleri esprili bir dille anlatan Kadir Erol, “Biz bunlara şekil kuralları diyoruz., Ancak birçok kamu kurum ve kuruluşunca şekil kurallarına uyulmuyor. Keyfiliğe kaçılıyor. Keyfiliğe kaçmayın” diye konuştu. Av. Kadir Erol, soru cevap şeklinde devam eden seminerde örnekleriyle resmi yazışma kurallarını masaya yatırırken, dosyalama kuralları konusunda da bilgiler aktardı.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.