13 Ara

Gemlik Endüstri Meslik Lisesinden İnsan Hakları Konferansı

Gemlik Endüstri Meslek, Anadolu Meslek, Teknik Lise ve Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi Manastır Kültür Merkezinde, Uludağ üniversitesi görevlileri Ayşe Çingil ve Tayfun Torun’un katılımıyla ‘insan hakları’ konulu konferans düzenlediler.

Konuşmacı Ayşe Çingil; “İnsan hakları ve kadın haklarını, kadının toplumdaki yerini anlatan bir konuşma gerçekleştirdi. Kadına toplum içerisinde biçilen rolün kadını kısıtlamakla beraber bir kalıba hapsettiği ve toplum olarak bu kalıp olarak gördüğümüzü belirtti. Gerçek anlamda kadın ne eş, ne ana, ne de namus timsalidir. Kadın öncelikle insandır. Bu açıdan konuya bakarsak toplum olarak kadını anlamamız haklarının savunulması açısından en büyük adım olacaktır” Dedi.

Uludağ Üniversitesi araştırma görevlisi Tayfun Torun; “Hak arama kavramının temelinde bir adaletsizliğin söz konusu olduğunu ve bu adaletsizliğinde de hak arama ihtiyacını getirdiğini belirtti. Son dönemde hak enflasyonu yaşanmakta olduğunu ve bunların tek bir kalıpta toplamanın tek yolunun ‘İnsan Hakları’ olduğunu sözlerine” ekledi.

Konferans Gemlik E.M.L Müdürü Hüseyin Er’in katılımcılara belgelerini vermesi ile son buldu.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.