10 Ara

Gemlik Gübre’ye Tepkiler Büyüyor

Gemlik Gübre Fabrikası’na kimyasal ve akaryakıt depolama işletmeciliği yapmak amacıyla girişimde bulunulması ve ÇED Raporu (Çevre Etki Değerlendirme) verilmesine Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz’dan sonra Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Akıt ile çok sayıda sivil toplum örgütü de tepki gösterdi. Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz’ın, ÇED raporunun iptaline yönelik çalışmalarına destek sunan sivil toplum örgütleri, EKODER (Ekolojik Yaşam Derneği) merkezinde bir araya geldiler. İki fay hattı üzerinde bulunan ilçeye, 40’ar tonluk 2 adet amonyak tankının ardından 142 adet yanıcı, yakıcı, patlayıcı, parlayıcı ve zehirli ürün tanklarının yapılmasına şiddetle karşı çıktıklarını vurgulayan sivil toplum örgütü üyeleri, Gemlik’in yanı sıra Marmara Bölgesinin de tehlike altında olduğunu kaydettiler. Düşünülen 218 bin 350 metreküplük kimyasal ve akaryakıt depolanması, dağıtım ve işletmeciliğinin ilçeyi intihara sürükleyeceğine dikkat çeken STÖ temsilcileri, hukuki ve toplumsal mücadele başlatan Refik Yılmaz’ın yanında olduklarını beyan ettiler.

EKODER merkezinde yapılan toplantıya, Ziraat Odası, Yaşam Atölyesi, DOĞADER, Atatürkçü Düşünce Derneği, ANAÇEV, Gemlik Dersimliler Derneği, U.Ü. Asım Kocabıyık Meslek Yüksek Okulu öğrenci temsilcileri, Liman İş Sendikası, Yardım sevenler derneği, HAYTAP yöneticileri, Gemlik spor taraftarlar derneği üyeleri, Sağlık-Sen ve Sağlık Emekçileri Sendikası yöneticileri katıldı. Toplantıda slayt gösterimle Gemlik ve Marmara Bölgesi’nin nasıl bir tehlike altında olduğunu anlatan EKODER Başkanı Arca Atay, Gemlik Belediyesi ve Maden Tetkik Arama Enstitüsünün olumsuz rapor verdiği buna karşın başta Şehircilik Bakanlığı olmak üzere çok sayıda kurumun onayladığı ÇED raporunun içeriğini masaya yatırdı.

“Doğayı ve Yaşamımızı tehdit eden her türlü kirli teknolojiyi ve bunların ürünlerini ret ediyoruz. Gemlik, şirketlerin kirli teknolojilerini, kimyasallarını ve zehirli atıklarını hak etmiyor” diyen Arca Atay, tüm sivil toplum örgütlerini, çevrecileri, siyasi partileri ve Gemliklileri duyarlı olmaya çağırarak, “Gemlik sermayenin gözü dönmüş hırslarına kurban edilemez. Başka Gemlik yok çünkü. Yılda 30 milyon lira kâr edeceksiniz diye, 100 bin insan tehlikeli, zehirli, kimyasal madde depolarınız ile yan yana yaşamak zorunda değil” dedi.

Aynı şirketin 2008 yılında da termik santral kurma girişiminde bulunduğunu hatırlatan EKODER Başkanı Arca Atay, kamuoyu tepkisiyle bu girişimin engellendiğini açıkladı. Kamuoyu duyarlılığının önemine bir kez daha vurgu yapan Atay, 13 Aralık Salı günü TMMOB Şehir Plancıları Odası, Kimya Mühendisleri Odası, Çevre Mühendisleri Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Bursa Barosu Çevre Komisyonu üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve daha geniş katılımlı STÖ’lerle bir toplantı daha yapacaklarını söyledi. Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz’ı da duyarlılığı ve tepkilerini kamuoyuyla paylaşması açısından kutlayan Arca Atay, “Sayın Yılmaz bu hassas konuyu bizimle ve kamuoyuyla paylaştı. Bizim haberdar olmamızı sağladı. Şimdi hep birlikte yola devam edeceğiz. Gemliklilerin duyarlılığıyla birlikte, bu tehlikeli girişimin de engelleneceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.