10 Ara

Işıkara, Gemlik’teki Deprem Tehlikesine Dikkat Çekti

Bursa'da ilköğretim okulu öğrencilerine yönelik deprem konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, konferansta Gemlik’teki deprem tehlikesine dikkat çekti ve olası bir depremde yapılması gerekenleri uygulamalı olarak anlattı.

Standart Profil firması tarafından öğrencilerde deprem bilincini geliştirmek amacıyla düzenlenen 'Deprem' konulu konferansa katılan Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Bursa'nın birinci dereceden deprem bölgesi olduğunu hatırlatarak, Gemlik'te büyük bir sıkıntının olduğunu söyledi.

Bursa'da Büyükşehir Belediyesi tarafından bina envanterinin çıkarılması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Işıkara, "Bu envanterde özellikle 'yassı kadayıf 'diye tabir edilen Van'daki Bayram Otel örneğinde olduğu gibi yapıların tespit edilmesi lazım. Çünkü ağır hasarlı bir binadan sağ çıkarsınız ama yassı kadayıf diye tabir ettiğimiz şekilde hasar alan bir binadan sağ çıkma ihtimalimiz çok az. Dolayısıyla Büyükşehir belediyelerinin bina envanterini çıkarıp, bu tarz hasar alabilecek binaları mutlaka belirlemesi ve de boşaltması gerekiyor" diye konuştu.

Türkiye'nin deprem gerçeği ve yaşanan acı olaylardan ders almaya başladığının altını çizen Prof. Dr. Işıkara, "Yaşanana acı olaylardan mesafe alıyoruz. Almak zorundayız. Güzel şeyler oluyor. Bu son karar, çok güzel bir karar. 'Seçim kaybedersem, kaybedeyim' diyor. Ben onu Marmara Belediyeler Birliği Başkanlar toplantısında söyledim. 'Oy kaybet ama can kaybetme' dedim. Şimdi Başbakan bu sözü tekrarlıyor. Çok doğru. Destekliyorum." dedi.

Konuşmasında öğrencilere olası bir depremde nelerin yapılması gerektiği konusunda da bilgiler veren Prof.Dr. Işıkara öğrencilere küçük bir deprem tatbikatı yaptırdı. Öğrencilerin konferans salonunda otururken, deprem olması halinde hemen koltukların önüne diz çökerek, başlarını korumaların gerekitğini söyleyen Işıkara, " 'Ben deprem var deyince herkes koltukların önüne diz üstü çöküp başlarını korusun" dedi.

'Deprem var' diye bağıran Prof. Dr. Işıkara'nın bu sözlerinden sonra, çoğunluğu öğrencilerin oluşturduğu katılımcılar hemen söyleneni yaptı. Ancak salonda ön sırada oturan Bursa Vali Yardımcısı Hüseyin Demirciler ve beraberindeki bazı yetkililer tatbikata katılmayınca, "Vali Bey, depremden muaf galiba" diyerek, espiri yaptı.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.