25 Kas

Gemlik’in Altyapısına 90 Milyonluk Büyükşehir Yatırımı

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Gemlik Anadolu İmam Hatip Lisesi Spor Salonu, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç’ın katıldığı törende hizmete açıldı. Törende konuşan Başkan Altepe, planlanan yatırımlarla birlikte ilçe alt yapısına yapılan yatırımın geçen dönemle birlikte 90 milyon TL’yi bulacağını söyledi.

Bursa’nın daha sağlıklı bir kent olması hedefi doğrultusunda gençlerin spora yönlendirilmesi amacıyla eğitim kurumlarına spor salonları kazandıran Büyükşehir Belediyesi, sporda tesisleşme hamlesinde hız kesmiyor. Kent merkezinin yanı sıra merkeze bağlı ilçelerdeki spor yatırımlarını da hızla sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Gemlik Anadolu İmam Hatip Lisesi Spor Salonu’nu da törenle hizmete açtı.

Altyapıya 90 milyon TL’lik yatırım

Bursa’nın sahile açılan kapısı olan Gemlik’i vitrin bir ilçe haline getirmek amacıyla her alanda çalışmaların sürdüğünü belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, son 2,5 yılda ilçe altyapısına büyük yatırımlar yaptıklarını söyledi. Kanalizasyon, içme ve yağmur suyu hatlarının yenilenmesi çalışmaları için 2,5 yılda 30 milyon TL’lik yatırım yaptıklarını vurgulayan Başkan Altepe, 40 milyon TL’lik yatırımın da önümüzdeki günlerde hayata geçirileceğini kaydetti. Başkan Altepe, geçen dönem yapılan Büyükşehir yatırımları da göz önüne alındığında kısa zaman içinde Gemlik’in 90 milyon TL’lik altyapı yatırımına kavuşmuş olacağını vurguladı.

Hizmet yağmuru sürüyor

Gemlik Belediyesi ile koordineli bir çalışma sergilediklerini ve her alanda yatırım yağmurunun sürdüğünü dile getiren Başkan Altepe, tarihi ve kültürel miras çalışmaları kapsamında ele alınan Balıkpazarı Hamamı, Paşa Konağı ve Yalı Konak’la ilgili projelerin tamamlandığını ve ihale aşamasına geldiklerini açıkladı. Gemlik Kavşağı yaya üst geçidinde ihaleye çıktıklarını kaydeden Başkan Altepe, “Kurşunlu ve Narlı iskeleleri yenilendi, Kumla, Karacaali iskeleleri de yenileniyor. Kumla meydanında 5 katlı binanın kamulaştırma işleri tamamlandı, yakında yıkımını yapacağız. Atatepe Sosyal Tesisleri’nin temelini yakında atacağız. Çarşı Deresi düzenleme çalışmalarımız sürüyor. Yakında Çarşı deresi denizle bütünleşmiş olacak. Spor yatırımlarımızı merkezde olduğu gibi Gemlik’te de sürdürüyoruz. Gemlik Anadolu İmam Hatip Lisesi Spor Salonu ile birlikte bugün kadar tamamlanan, devam eden ve projesi hazırlanan tesis sayımız 92’ye ulaştı” diye konuştu.

“Bu okullara kötü gözle bakanlar oldu”

Törende konuşan Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç ise, Türkiye´de imam hatip liselerinin, ilahiyat fakültelerinin kuruluşunun 60 yıla yaklaştığını belirterek, zaman zaman bu okullara kötü gözle bakanlar olduğunu kaydetti. Bazı dönemler çok acı günlerin yaşandığını dile getiren Arınç, “Bu okullara kötü gözle bakanlar, geldiler, tehlike olarak gördüler, irtica yuvası olarak isimlendirdiler, büyük yanlış ve haksızlık yaptılar. Sırf bu okulları kapatmak için meslek liselerinin idamına fetva çıkardılar. Türkiye, böyle bir karanlık dönemi yaşadı. Şimdi o dönemden hesap soruluyor ve savcılar soruşturma yapıyor. İmam hatip liseleri, özel liseler değil. Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı ve denetiminde okullardır. Kitaplarını devlet veriyor, öğretmenlerini devlet tayin ediyor, müfredatlarını devlet hazırlıyor. Aynen düz liselerde, Anadolu, fen, öğretmen, ticaret turizm meslek, güzel sanatlar ve spor liselerinde olduğu imam hatip liseleri de devletimizin milli eğitim politikası içinde öğrencilerimizin yetişmesi için öngördüğü okullarımızdır. Ne ikinci ne üçüncü ne de beşinci sınıftır. İçinde imam ve hatip kelimesi var ya bir türlü affedilememiştir, bir türlü bağışlanamamıştır. Adı değişse ne olur, ayeti kerime yok değişebilir. Belki çok da iyi olur. İmam hatip lisesi denmesi 60 yıl önceki maziye dayanıyor” dedi.

“’Başbakan mı olacaksınız?’ diye soruyorlar”

Geçmişte imam hatip liselerinde okuyan öğrencilere ‘cenaze yıkayıcısı mı olacaksın?’ diye sorulduğunu ifade eden Arınç, “Bugün ise bu okullarda okuyan çocuklarımıza Tayyip Erdoğan gibi Başbakan mı olacaksın?’ diye soruluyor. Türkiye’de sayısı yüzlerle ifade edilecek imam hatip liseleri, ilahiyat fakülteleri, meslek yüksekokulları ve diğer birimlerimiz, bir kısmı YÖK bünyesinde, bir kısmı Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde. Bu okullardan altın bir nesil çıktı ortaya. Bu altın nesil, memleketine, milletine bağlı vatanına, bayrağına bağlı, inancına saygılı çok güzel, bin yıl bizi ayakta tutan medeniyetimize sevdalı bir nesil ortaya çıktı. Sadece imam hatip olarak söylemiyorum. Bütün okullarımızın tertemiz yavruları gibi imam hatiplerde yetişenler de memleketine bağlı birer güzel unsur olarak ortaya çıkmış oldular. Türkiye, için tehlike değildiler, daha da ileriye götürecek azme sahip, inanca saygılı güzel nesil oldu. Bu okullara kem gözle bakanlar yanıldılar” diye konuştu.

Vali Şahabettin Harput da geleceğin Türkiye’sinde önemli hizmetler verecek olan öğrencilere böyle bir tesis kazandıran Başkan Altepe ve ekibine teşekkür etti.

Gemlik Belediyesi Başkanvekili Refik Yılmaz da Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları sayesinde Gemlik’in vitrininin gün geçtikçe değiştiğini kaydetti.

Gemlik Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mehmet Türkmen de Başkan Altepe’ye hizmetleri nedeniyle teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Gemlik Anadolu İmam Hatip Lisesi Spor Salonu Başkan Altepe, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve protokol üyeleri tarafından hizmete açıldı.

Başkan Altepe, açılışın ardından salonu gezen Başbakan Yardımcısı Arınç ile kısa süre voleybol oynayıp, basket atışı da yaptı.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.