25 Kas

Zeytinin durumu Arınç’ı üzdü

Marmara Bölgesi sofralık zeytin üretiminde bu yıl yaşanan olumsuzluklar, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardım cısı Bülent Arınç’ı üzdü. Marmarabirlik Başkanı Hidamet Asa ve Başkanvekili Refi Taviloğlu, hava koşullarından ötürü ürünün dalında buruşması ve kararmamasının üreticiye verdiği zararı Bursa’da bulunan Arınç’a iletti. Bir dal zeytini gören Arınç, “Üreticimizin mağduriyetini gidermek için elimizden geleni yaparız” dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardım cısı Arınç, Marmara birlik Başkanı Hidamet Asa ve Başkan vekili Refi Taviloğ lu’nu, Gönlüferah Oteli’nde kabul ederek bir süre görüştü. Başkan Asa, bölge üretiminin yaklaşık yüzde 60-70’inin, Arınç’a gösterdiği dal örneğindeki gibi olduğunu belirterek, bir rapor sundu.

Bölge tahmini rekoltesinin 181 bin olmasına karşın, hava koşullarından ötürü zeytinin kararmadan buruştuğunu, alımlara başlamalarına karşın henüz beklenen miktarda ürün gelmediğini söyledi. Zeytinde “var yılı” olmasına rağmen yaşanan bu sorunun görülmüş bir şey olmadığını ifade eden Asa, ortaya çıkan zararın tarım sigortası kapsamında da olma dığını, dolayısıyla üreticinin çok zor durumda olduğunu anlattı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ne yapılabileceği konu sundaki sorusu üzerine Başkan Asa, üreticilerin kooperatiflere teslim ettikleri ürünün belgeleri üzerinden, Marmarabirlik aracılığıyla destekleme yapılabileceğini ifade etti.Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bunun için Tarım Bakanlığı’ndan başlayarak, Maliye Bakanlığı’nın harekete geçirile bileceğini, Ankara’ya döner dönmez konuyla ilgileneceğini söyledi.

Gemlik Körfez

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.