16 Ara

Gemlik’te Film Gibi Hırsızlık

Gemlik açık cezaevinden çıkıp, hırsızlık yaptılar, geri koğuşlarına girdiler.

Gemlik’te meydana gelen hırsızlık akıllara durgunluk verirken, jandarmanın titiz çalışması, olayın faillerini kısa sürede ortaya çıkardı.

Edinilen bilgiye göre Engürücük köyüne bağlı İslamköyde meydana gelen hırsızlık olayını araştıran jandarma timleri, zanlıları cezaevinde tespit etti. İddialara göre, İslamköy’de bulunan Necmettin Bulut’un evine giren hırsız yada hırsızlar 4 adet altın bileziği çalarak kayıplara karıştı.

Gece işten evine gelen ve evi dağınık bulan Bulut, durumu jandarmaya bildirdi. Gemlik ilçe jandarma komutanlığı ekiplerinin yaptığı inceleme sonrası bölgede çalışma başlatan ekipler mahalleye yakın olan Gemlik açık ceza evi üzerinde yoğunlaştı. Gemlik Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile ceza evi yönetimi ve gardiyanlar koğuşlarda arama yaptılar. Arama sırasında evden çalındığı öne sürülen altın bileziklerden birisi Gökhan Değer’in eşyalarının arasında bulunurken, aynı saatlerde hükümlülerden Orhan Karaduman ve E.Y.’nin açık cezaevinde firar ettiği öğrenildi. Jandarma timleri açık cezaevinden firar eden ve olayın zanlılarından birisi olduğu öne sürülen Orhan Karaduman’ı kısa sürede yakalayarak göz altına alırken, diğer firari E.Y. ise kayıplara karıştı.

Olayın ardından Gemlik Cumhuriyet Başsavcılığı ve cezaevi yönetimi Gemlik açık cezaevinde cezalarının kalan kısmını çeken zanlılardan Gökhan Değer ve yakalanarak gözaltına alındıktan sonra Gemlik Cumhuriyet savcılığı tarafından tutuklanan Orhan Karaduman’ı Bursa kapalı cezaevine sevk etti.

Yaşanan hırsızlık olayının ardından çok mağdur ve şaşkın olduğunu ifade eden Necmettin Bulut, Gemlik açık cezaevinin mahalle ile iç içe olduğunu ve buranın genel kuralları kapsamında mahkumların rahat hareket ettiğini belirterek, suçları ne olursa olsun 3 mahkum buradan kaçarak mahalleye giriyor ve hırsızlık yapıyorlar. Bu insanlar hırsızlık olayının dışında masum kişilere de zarar verebilirlerdi, bunun hesabını kim verecek dedi.

Öte yandan İlçe jandarma komutanlığı olay yeri inceleme ekiplerinin hırsızlık olayının meydana geldiği Necmettin Bulut’un evinde yaptıkları incelemede parmak izi ve yerlerde kan tespit ettiği ileri sürülürken, Adli tıp kurumuna gönderilen örneklerin, zanlılarla eşleşmesinin yaptırılarak sonucun kısa sürede ortaya çıkacağı öğrenildi.

Olayla alakalı soruşturma çok yönlü olarak sürdürülürken, firari durumda olan E.Y.’nin yakalanmasına çalışılırken, açık cezaevlerinin çevre ve iç güvenliği yönetmelik gereği jandarma tarafından yapılmamakta.bu cezaevlerinde güvenlik tamamen gardiyanların sorumluluğunda.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.