01 Mar

Giresunlular Şirketleşiyor

Gemlik Giresunlular Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından organize edilen Örf, Gelenek, Görenek ve Ananelerin gelecek kuşaklara aktarılması ve tanıtımının yapılmasıyla ilgili kültür gecesinin ikincisi gerçekleşti. Her ayın 28’in de yapılması kararlaştırılan etkinliklerin ilkinde konuklara Döşeme Pancarı, Gürcüktene, Pezük Turşusu, Darı Ekmeği ve Fındık ikram eden Giresunlular, 2. organizasyonda ise davetlileri Pancar Çorbası, Hamsi Tava, Pezük Turşusu, Salata, Darı Ekmeği ve Fındık ikramıyla karşıladı. Giresunlu üniversite öğrencilerinin önerisi üzerine yaşama geçirilen kültür gecesinin ikincisine Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, Belediye Başkan yardımcısı Muharrem Sarı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ercümen, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ali Kemal Kurt, MHP İlçe Başkanı Osman Durdu katıldı. Geceye ayrıca, Sivil toplum Örgütü Yöneticileri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda davetli de iştirak etti. Giresun ili ve ilçelerinin doğal güzellikleri ile tarihçesinin anlatıldığı slayt gösterim ve Giresun yöresi ezgileri ile renklenen gecede, Giresunluların öz sermayeleri ile oluşturmayı planladıkları GİRSİAD A.Ş. projesi de masaya yatırıldı. Gecede ayrıca kemençe resitali ve Reçberlik konusunda sohbet toplantısı da ilgi gördü.

Gecenin açış konuşmasını yapan Giresunlular Derneği Başkanı Halil Dağ, kültürel etkinlikleri her ayın 28’in de tekrarlayacaklarını ve periyodik hale getireceklerini hatırlatarak, oluşturdukları komisyon ile ekonomik birliktelik projesini yaşama geçireceklerini söyledi. Giresunlu öğrencilere burs, maddi sıkıntılar çeken hemşerilerine de parasal yardım ile sağlık hizmetlerine yönelik yardım amaçlı bu projenin geliştikçe şirketleşeceğini de anlatan Halil Dağ, destek veren ve kültür gecelerine katılan herkese teşekkür etti.

Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz’da, örf, gelenek ve kültürlerin gelecek kuşaklara da artırılmasının önemine dikkat çekerek, Giresunlular Derneği’nin bu girişiminin örnek olmasını istedi. Geceye katılan yöresel dernek yöneticilerine de seslenen Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, tüm derneklerden periyodik kültürel etkinlikler kapsamında bölgesel tanıtımlarını yapmalarını istedi.

Gemlik Belediye Başkan yardımcısı Muharrem Sarı’da, kuruluş amacına uygun etkinlikleri başarıyla yerine getiren dernek yöneticilerini tebrik etti. MHP Gemlik İlçe Başkanı Osman Durdu’da, buram buram Giresun gecesi yaşatan dernek üyelerini kutlayıp, geniş katılım adına teşekkür etti.

Ekonomik Birliktelik Projesi Komisyon Sözcüsü ve aynı zamanda Gemlik Mimarlar Odası Başkanı da olan Kenan Çakır’da, projenin hedefinin GİRSİAD Anonim Şirketini oluşturmak olduğunu söyledi. Giresunluların öz sermayesi ile oluşturulacak şirket için ilk etapta 2 Milyon liralık sermaye hedeflendiğini anlatan Kenan Çakır, bu sermaye ile şirketin Giresunlular adına ticari faaliyetler yürütebileceğini ve yüzde 2,5 oranındaki payıyla da burs, yardım gibi çalışmalar yapabileceklerini kaydetti. Giresunlulardan katılım beklediklerini bildiren Çakır, projenin 28 Mart tarihine kadar şekillendirileceğini açıklayarak, Giresunlu işadamlarının bu projeye büyük destek sunduğunu sözlerine ekledi.

Gemlik Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ercümen’de, kültür gecelerinin kültürsel anlamına vurgu yaparak, “Dünya tuvali çok geniş. Herkes resmini yapsın ama kimse kimsenin resmini çizmesin, karalamasın” diye konuştu. Kültürel birliktelikler ışığında, sosyal paylaşımlarla birlikte kardeşliğin, birlikteliğin büyüyebileceğini ifade eden Ercümen, organizasyonların mimarı olan Giresunlu üniversite öğrencilerini de tebrik etti.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.