16 Oca

Kayaoğlu; “Gemlik Halkından Gizli Bir Hesabınız Yoksa Bir Olalım”

Milliyetçi Hareket Partisi Gemlik İlçe Başkanı Mehmet Kayaoğlu, önümüzdeki hafta Perşembe günü gerçekleşecek olan, Gemlik Belediye Başkan Vekili seçimleri ile alakalı yazılı basın toplantısı düzenledi. Kayaoğlu AKP ve CHP’ye seslenerek 3’lü bir yönetim teklif edeceklerini söyledi.

MHP İlçe başkanı Kayaoğlu, yönetici ve Belediye meclis üyesi Suat Laçinok’unda katıldığı basın toplantısında şu değerlendirmelerde bulundu. “hepimizin malumu olduğu üzere iç işleri bakanlığı mahalli hizmetler genel müdürlüğünün almış olduğu son karar gereği belediye meclisinde yeniden belediye başkan vekilliği seçimi yapılacaktır. Bu süreçte doğal olarak meclis aritmetiği gereği partimizin tavrı önem arz etmekte ve sonuç açısından belirleyici olacağı kanaati herkes tarafından dile getirilmektedir.

Bizler MHP olarak demokrasi kültürümüzün ve toplumsal sorumluluğumuzun gereği omuzlarımıza yüklenen ağır sorumluluğun şuurundayız. Geleceği doğru tayin etmek için yakın geçmişi doğru bir şekilde analiz etme zorunluluğumuz vardır. Hepimizin malumu 2009 seçimlerinde Gemlik halkı CHP’ye meclis çoğunluğu ile birlikte belediye başkanlığı sorumluluğunu vermiş fakat aradan geçen bir yıllık dönemde birçok konuda ciddi yolsuzluk iddiaları ortaya atılmıştır. Kimin suçlu olup olmadığı her ne kadar yargı süreciyle alakalı olsa da ortada saklanamayacak ve inkâr edilemeyecek bir gerçek var ki halkımızın milyonlarca lirası çarçur edilmiş karşılıksız faturalarla bir takım işler yapılmadan yapıldı gösterilmiş ve belediyemiz zarara uğratılmıştır. Sonuç olarak meclis çoğunluğuna da sahip olan CHP’li belediye halkın kutsal emanetine sahip çıkamamış ve neticede bir takım görevden uzaklaştırmalar gerçekleşmiş akabinde belediye başkan vekilliği seçimi yapılmış bu seçimler esnasında bir takım gizli pazarlıklara, siyasal ahlaksızlıklara hep birlikte şahit olmuştuk. Bu süreçte partimizin tavrı her iki partiden de ortaklık teklifleri gelmesine rağmen siyasal ahlak ve toplumsal sorumluluğumuz gereği ortada bir cenaze olduğunu ve bu cenaze kalkmadan yani belediye başkan vekili seçilmeden bu tür pazarlıkların içinde olmayacağımızı söyleyerek her türlü teklifi elimizin tersiyle itip son tur oylamaya kadar kendi adayımızı destekleyip son turda da oylamadan çekilerek ilkeli tavrımızı tüm Gemlik halkına göstermiştik. Sonuç olarak bir takım gizli pazarlıklarla ve siyasal ahlaksızlıklarla AKP’li bir belediye başkan vekili seçilmiştir.

Aradan geçen yaklaşık 10 aylık dönemde belediyenin AKP tarafından sağlıklı yönetildiğini söylemek doğru olmayacaktır. Bu süreçte alelacele hukuki ve ahlaki olmayan birçok karar alınmış ve oldu, bittiyle yangından mal kaçırır gibi işler yapılmıştır. Özellikle imar konularında alınan yanlış kararlarla belediye sorun yumağı haline getirilmiştir.

Özetle AKP’yle paylaşımcı birlikte hareket etme kabiliyeti olan karşılıklı sevgi ve saygıya dayalı bir yönetim anlayışı gözlenememiş adeta meseleler kan davası haline dönüştürülmüştür. Netice de kaybeden Gemlik halkı olmuştur.

Bu süreçte bir takım personel alımları işten uzaklaştırmalar ve bir takım terfiler yaşanmıştır. Dün birilerinin görevlendirdiklerini bu gün başkaları görevden alıp yerine başkalarını getirmişlerdir.Yarında farklı bir durum oluştuğunda benzer süreç yaşanacaktır,bu da belediye personelinin huzurunu kaçırmakta ve hizmet kalitesini düşürmektedir bunun da Gemlik halkına faydadan çok zararı olacaktır. Gelinen noktada herkesin düşüncesi MHP CHP’yle mi AKP’yle mi birlikte hareket edecek noktasına gelmiştir. Bu ihtimaller doğrultusunda, bir çok kronik sorunu olan en önemlisi 1.derece deprem riski olan ilçemiz acil çözüm ve hizmet beklemektedir.bu süreçte yeni belediye yönetimi ister AKP ister CHP isterse MHP’nin elinde olsun bu meclis aritmetiğiyle (CHP 12, AKP 10 + 1 bağımsız =11 ,MHP 2 )

Her iki ihtimalde de sağlıklı dengeler oluşturmayacağı (CHP12+2MHP=14, aKP10 +1 bağımsız+2 MHP=13 ) bir takım art niyetli menfaatçi insanların durumdan vazife çıkartarak dün olduğu gibi bugünde ve yarınlarda da hak etmediği makamları talep etmesine ve bir takım siyasi ahlaksızlıkların yaşanmasına fırsat verebilecek niteliktedir, geçmişte örneklerini hep birlikte gördüğümüz gibi.

Sonuç olarak bu gelinen noktada Gemlik için en yararlı en doğru karar nedir sorusuna verilecek cevap şudur. Üç partinin de şahsi hesapları bir kenara bırakarak bir araya gelip Gemlik ve Gemlik halkı için bir ve beraber hareket etme zorunluluğu vardır. Üç parti ilçe başkanı acilen bir araya gelip şeffaf bir şekilde halkımızın ve basınımızın huzurunda birlikte görev ve sorumluluk paylaşımı yapması gereklidir. Örneğin, bir parti belediye başkan vekilini alacak diğer iki parti birer belediye başkan yardımcılığını alacak, belediye başkan vekilini alan parti doğal olarak encümene başkanlık edeceğinden diğer iki partiden birer encümen üyesi yine belediye başkan vekili belediye meclisine de başkanlık edeceğinden diğer iki partiden birer belediye meclis başkan vekili, ihtisas komisyonlarına CHP 2, AKP 2, MHP 1 üye her yıl kurulan denetleme komisyonuna aynı oranda üye verilmesi belediye ve meclis çalışmalarında üç parti temsilcilerinden oluşacak uzlaşma komisyonu kurulması rutin işlemlerin dışındaki önemli kararların üçlü mutabakatla alınarak belediye ve meclis gündemine getirilmesinin sağlanması gibi.

Bu durum hizmetlerin hızını ve kalitesini artıracaktır. Bu süreç aynı zamanda ahlaki zafiyetleri olan kişilerin hak etmedikleri makamları talep etmesine de engel olacaktır. Bir kişi iki kişi değil yedi sekiz kişi bile böyle arayışlara girse hiçbir hükmü olmayacaktır. Bu durum bir takım görevlendirmeler yaparken siyasi partilerin değişik kaygılarla değil gerçekten kim faydalı olacaksa o kişileri göreve getirmesinin önü açılacak ve halkımızın daha sağlıklı hizmetler alması sağlanacaktır. Bu birliktelik büyükşehir belediyesiyle olan ilişkilerimizi de daha sağlıklı bir zemine taşıyacaktır. Bu durum yine üç partinin de birbirini şeffaf bir şekilde denetleyebileceği sağlıklı bir ortamı da beraberinde getirecektir. Aynı zamanda belediyede yaşanan yolsuzluklarla alakalı yasal yargı süreci devam ettiğinden bu durumu gölgelemeye dönük herhangi bir şaibeye meydan verilmeyecektir.

Buradan her iki partiye de çağrımız şudur. Eğer gocunacak, saklayacak bir şeyiniz, Gemlik halkından saklı gizli bir gündeminiz yoksa derdiniz Gemlik ve Gemlik halkı ise gelin bir olalım, iri olalım, diri olalım. Bu cenazeyi birlikte kaldırıp, Gemlik’in iki yılını daha heba etmeden halkımıza hak ettiği hizmetleri ayrışarak, kavga ederek değil, birlikte verelim. Samimi düşüncemiz ve inancımız budur. Bu vesileyle bizden randevu talep eden CHP ve AKP ilçe başkanlarına birlikte randevu verip samimi düşüncelerimizi onlarla paylaşacağız” dedi.

Çeşitli soruları da cevaplandıran Mehmet Kayaoğlu, Gemlik için elimizi taşın altına sokarız dedi. MHP İlçe başkan yardımcısı Osman Durdu ise bir soruya cevaben, “bu gün belediyeyi yönetme iradesine AKP’den de CHP’den de daha fazla yönetme iradesi MHP’dedir. Eğer bizim hakemliğimize müracaat edilirse, görevden kaçmayız” dedi.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.