16 Oca

MAG Sertifikaları Dağıtıldı

Gemlik’te bir yıl önce kurulan Mahalle Afet Gönüllüleri Vakfının düzenlediği eğitimleri tamamlayan 142 kişiye sertifikaları düzenlenen törenle dağıtıldı.

Bursa vali yardımcısı Hüseyin Demirci, Gemlik kaymakamı Bilal Çelik, Bursa itfaiye daire başkanı Orhan Doğan ve çok sayıda davetlinin katıldığı törende konuşan MAG Vakfı genel müdürü Elvan Cantekin, 10 yılı aşkın süredir ülkemizde faaliyet gösteren MAG vakfının sanayi kuruluşlarının desteği ile faaliyet gösterdiğini ve Gemlik’in ardından Bursa’da da eğitimlere başlayacaklarını söyledi.

En genç MAG üyesi Çağrı Mutlugil’in konuşmasının ardından söz alan İlçe kaymakamı Bilal Çelik MAG benzeri bir çalışmayı 2004 yılında Japonya’da gördüğünü ve Gemlik’te göreve başladığında kendisine gelen MAG temsilcileri Serap Yar ve Yusuf Yumru’nun konudan bahsetmesi üzerine büyük bir heyecan ve gayretle çalışmaların başladığını söyledi. Kaymakam Çelik, bir gönüllü hareketi olan MAG’ı bu duruma getiren tüm gönüllülere ve en büyük destekçi olan Borusan grubuna teşekkür etti.

Bursa vali yardımcısı Hüseyin Demirci’de kendisini Bursa valiliğinde MAG vakfı ile yürütülen çalışmalarda görevli olduğunu ve mahalle afet gönüllülerinin takdire şayan bir şekilde hızla genişlediğini söyledi. Demirci depremde ilk 72 saatin önemli olduğunu ve bu 72 saatte ne kadar çok canlıyı enkaz altından çıkartılırsa ve bu ne kadar profesyonelleşmiş ekiple yaparsak daha iyi olur dedi. Vali yardımcısı Demirci, bu yönüyle mahallelerde oluşturulmaya başlanan bu ekiplerin olası bir deprem durumunda büyük bir ihtiyaca cevap vereceğini söyledi.

Konuşmaların ardından Gemlik’te A,B,C, grubu olarak görev yapacak olan 142 gönüllüye sertifikaları başta Vali yardımcısı Demirci ve kaymakam Çelik olmak üzere diğer davetliler tarafından verildi. MAG vakfı genel müdürü Elvan Cantekin’in Borusan holding temsilcisi Mustafa İzgi’ye plaket verdiği program hep birlikte okunan MAG yemini ve söylenen 10.yıl marşı ile son buldu.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.