17 Nis

Kemi Metal Eğitimleri Tamamladı

Gemlik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ile Kemi Metal Demir Çelik Ltd.Şti. arasında, Mesleki Eğitimde İşbirliği kapsamında yürütülmekte olan “Ağır ve Tehlikeli İşlerde Sertifikasyon” protokolünce yapılan eğitimler tamamlandı. 50 işçiye sertifikaları verildi.

Teorik ve pratik eğitim hizmeti sunan Endüstri Meslek Lisesi 6 grupta yer alan 50 kursiyere, transport, makine operatörü, çelik işlem, kaynak, veri girişi konularında ki 40 saatlik eğitimin ardından, kursiyerleri sınava tabii tuttu.

Gemlik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Hüseyin Er, “Sanayi ile okullar arasında çok güzel bir işbirliği olduğunu belirterek, sanayiciler ve eğitimciler sık sık fikir alışverişinde bulunuyor. Yapılacak olan bu eğitimlerle istihdam artacak. İşçiler, alanında daha da uzmanlaşacak. Desteğimizle yapılacak bu proje, ağır ve tehlikeli işlerde çalışan meslek lisesi mezunlarına önemli faydalar sağlanmakta” dedi.

Verdikleri eğitimin Kemi Metal bünyesinde çalışan 50 işçiyi kapsadığını söyleyen Er, “Ağır ve tehlikeli iş kapsamına giren iş kollarında çalışanlar, iş kanunu kapsamında, sertifika almak zorundadır. “Ağır ve Tehlikeli İşlerde Sertifikasyon” eğitimini okulumuz ilk defa Kemi Metal ile birlikte uyguladı” şeklinde konuştu.

Öte yandan eğitimleri tamamlanan 50 işçinin sertifikası Kemi Metal Demir Çelik Ltd. Şti işletme müdürü Can Tancı’ya Gemlik Endüstri Teknik ve Meslek Lisesi müdürü Hüseyin Er tarafından teslim edildi.

Bilindiği gibi 4857 sayılı İş Kanunu’na göre ağır ve tehlikeli işlerde çalışan personellere eğitim zorunluluğu getirilmesiyle beraber, Gemlik’te eğitimi vermeye tek yetkili kurum olarak Gemlik Endüstri Meslek Lisesi seçildi.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.