07 May

Kent Müzesi Tarih mi? Oluyor

Gemlik’te yıllardır özlemi duyulan ve birçok ilçede bulunmasına rağmen bir türlü hayata geçirilemeyen kent müzesi, bu iş için yapılan binanın Kur-an kursu olarak kullanılması amacıyla İlçe müftülüğüne devredilmesinin ardından tamamen tarih olacak.

Rumlardan kalma ve zamanında papaz evi olarak kullanıldığı bilinen tarihi üç katlı 16 odalı bina Kurtuluş Savaşı yıllarında hastane olarak ilçeye hizmet verdi. Cumhuriyet döneminde dispanser yapılan ve daha sonra önce ilkokula ardından da imam hatip yatılı kız okuluna dönüştürülen bina, uzun süre atıl durumda bırakılmasının ardından Belediye eski başkanı Mehmet Turgut’un son döneminde restore edilmişti. Bina 29 Mart 2009 seçimlerinden 2 gün sonra açılan bina yolsuzluk iddiaları ile görevden alınan Fatih Mehmet Güler’in 2 yıllık görev döneminde atıl durumda bırakılmış, geçen Aralık ayında Belediye eski başkanı Mehmet Turgut ve başkanvekili Refik Yılmaz tarafından incelenerek, belediyeye ait olan yer aslına uygun olarak belediye tarafından kent müzesi haline getirileceği vurgusu yapılmıştı.

Başkanvekili Refik Yılmaz, “Gemlikli vatandaşların tarihi eserleri kendilerine getirmeleri halinde, isimlerini de plaketlendirerek müze de sergi açabileceklerini kaydetmiş, Lahit, sikke gibi bazı tarihi eserlerin belediye koruması altında olduğunu vurgulayan Refik Yılmaz, Gemlik’e yakışır bir kent müzesi için kolları sıvadıklarını söyleyerek çevre düzenlemesi ve müze dekorasyonunun ardından, vatandaşlarında katkı koyması halinde, tarihi eserler sergisiyle müzeyi hizmete sokacakları” sözünü vermişti.

Şimdi gözler tüm bu tarihi sürece ve yapılan binlerce liralık yatırımın ardından, defalarca söz verilmesine ve bu yönde düzenleme yapılmasına rağmen, aslına uygun bir şekilde restore edilen söz konusu tarihi binanın ilçe müftülüğüne devredilip devredilmeyeceğine karar verecek olan belediye meclisine çevrildi.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.