14 May

Kerem Kıtay ödülünü Arınç’ın elinden aldı

GCBAL öğrencisi Kerem Kıtay ödülünü Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın elinden aldı

Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından düzenlenen kompozisyon yarışmasında Bursa’da 4. Olan GCBAL 11-F sınıfı öğrencisi Kerem KITAY Merinos Kültür Merkezinde önceki gün düzenlenen ‘Bursa’dan Balkanlara Vakıf Medeniyeti’ konulu sempozyum öncesinde düzenlenen ödül töreninde ödülünü Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’tan aldı.

Okul Müdür Yardımcısı Şuayb Serdaroğlu ile programa katılan Kerem Kıtay Merinos Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen ve Başbakan Yardımcısı ile birlikte Bursa protokolünün hazır bulunduğu bir toplantıda okulumun ismini duyurmaktan dolayı memnun olduğunu ifade ederek ‘Bütün arkadaşlarıma bu tarzda düzenlenen kültürel etkinliklere katılmalarını tavsiye ediyorum.’şeklinde konuştu.

Vakıflar Haftası nedeniyle Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen, 'Balkan Vakıfları Sempozyumu'na katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, Bursa'da bulunan Balkan Dernekleri ve Federasyon temsilcilerine sitem etti.

Konuşmasında vakıf eserlerinin önemine değinen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, pek çok Balkan şehrinin tarihi ve tabiat zenginlikleri, kültür ve medeniyet birikimleriyle adeta Anadolu'nun bir yansıması gibi olduğunu söyledi.

Konuşmasında bir teşekkür bir de siteminin olduğunu söyleyen Arınç, "Böylesine önemli bir toplantıyı biz Bursa'da yapıyoruz. Niçin Bursa'da yapıyoruz da, Afyon'da, Bingöl'de, Bitlis'te, hatta İzmir'de neden yapmıyorum? Balkanlar, Rumeli dendiğinde, Bursa'da binlerce, on binlerce insan, 'Bizde o topraklardan geldik. Biz de Bursa'ya, Makedonya'dan, Arnavutluk'tan, Kosova'dan geldik' diyen on binlerce insanla karşılaşabilirsiniz. Bunların her birinin de dernekleri ve federasyonları var. Hatta zamanı geldiğinde, mesela seçim olduğunda, her birinin ağzından, yüz binler kelimesini duyabilirsiniz. Demek ki, Balkanların küçük bir haritasının yaşandığı Bursa'da, bu toplantıyı yapıyor olmamızın Balkanlar ve Rumeli gerçeğini Bursa'da konuşmamızın önemli bir sebebi var" dedi.

Başbakan Yardımcısı sıfatıyla sorumlu olduğu kurumların hemen hemen çoğunun toplantılarını Bursa'da yaptığına dikkat çeken Arınç, Bursa'da bu ve benzer toplantıları bundan sonrada yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Sempozyuma katılan gençlere teşekkür eden Arınç, "Gençlerimize candan teşekkür ediyorum. Bir cumartesi gününü sokaklarda ya da başka bir yerde olmak yerine, bu karanlık salona gelip, 'Biz balkan vakıfları konusunu dinlemek istiyoruz' diyerek özveride bulunup buraya geldiler. Sizleri kutluyorum. Peki sitemim kimedir? Sitemim de, 'Biz Balkan Muhaciriyiz. Biz de o topraklardan geldik' deyip, her köy, her kasabanın adına dernekler kuran ve onları federasyonlar haline getiren, ondan sonrada yüz binlerle ifade edildiklerini söyleyen o derneklerin, o federasyonların temsilcilerine. Neredeler? Eğer her birinden sadece bir kişi gelseydi bu salonu onlar, bir kaç misli ile doldururlardı.. Kusura bakmasından bu yaştan sonra kimseyi boş yere mehtedecek durumda değilim. Ama önümüze de geldiklerinde, 'Bizde şuyuz, arkamızda yüz binler var' dediklerinde, onlara bugünü hatırlatacağım. Haberleri olsun" diye konuştu.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.