16 May

Meclis sessiz toplandı

Gemlik Belediye Meclisi Mayıs ayı ilk oturumu geçen haftaki gürültünün ardından bu hafta sessiz bir şekilde toplandı. 9 Mayıs’ta yapılması gereken ilk oturum CHP’lilerin ihraç ettiği Bülent Dalkılıç’ın toplantıda kalmaya ısrar etmesi üzerine CHP’lilerin salonu terk etmesiyle sonuçlanmış ve meclis 14 Mayıs tarihine ertelenmişti. Bu sefer toplantıya Bülent Dalkılıç’ın yanı sıra Ak partili Aydın Bayraktar, MHP’li Ömer Kahraman ve Suat Laçinok ile birlikte Bülent Dalkılıç katılmadı. Ak Partili Muharrem Sarı’nın önergesiyle 10 Nisan tarihinde hayatını kaybeden Belediye eski Başkanı Nezih Dimili için 1 dakikalık saygı duruşu ile başlayan Belediye Meclisi Mayıs ayı ilk oturumu, Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz’ın bir aylık çalışmalarını anlattığı slayt gösterimli sunum ile devam etti.

Gündem maddelerine geçilmeden önce söz alan CHP’li Necdet Ersoy, Gemlik Belediyesi’nin istişare yapılmadan Sosyal Yaşam Merkezine taşınmasını yadırgadıklarını söyledi. Belediye eski binası altındaki esnaflarla görüşülüp görüşülmediğini, Kent Meydanı projesi kapsamında neler yapıldığını, kamulaştırmaların hangi aşamada olduğunu soran Necdet Ersoy, bu konularda meclis kararının olmadığını öne sürdü. Sözlü eleştirileri yanıtlayan Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, “Test sonuçlarını Adliye Lojmanları ile birlikte yaptırdık. Boşaltmamız veya güçlendirmemiz gerekiyordu. Uygulama imar planlarında belediye eski binası cami yeri olarak görülüyordu. Güçlendirme projesi yaptırıp, güçlendirme ruhsatı vermemiz mümkün değildi. Ya imar planı değişikliği yapıp burasını yeniden belediye hizmet alanı olarak belirleyecektik, ya da burasını boşaltıp, başka yerde hizmet verecektik. Ayrıca burasının cami yeri olarak imar planlarına işlenmesi belediye meclisinde oy birliği ile geçmişti” dedi. Gemlik Belediyesinin cami yapma yetkisi olmadığını kaydeden Refik Yılmaz, belediyenin nerede hizmet vereceği konusunda meclis kararı gerekmediğini savundu. Tüm belediye meclis üyeleri ile birlikte Aralık ve Ocak aylarında Sosyal Yaşam Merkezini birlikte gezdiklerini ve o dönem yaptıkları açıklamalarda belediyeyi buraya taşıyacaklarını söylediklerini de anlatan Refik Yılmaz, kimseye sorulmadan taşınmasını yadırgadık sözünü tasvip etmediğini vurguladı. Test sonuçları negatif çıktığında belediye altındaki esnaflarla konuştuklarını ve yılbaşında kira sözleşmelerini yenilemediklerini açıklayan Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, “Belediye eski binası yıkılamaz, altında kilise kalıntıları var, burası kilise olur” diye muhalefet edenlere de yanıt vererek, “Böyle bir şey söz konusu değildir. Ancak bazı esnaf arkadaşlarımız veya onların ortaya attığı iddiaları dillendirenler istiyorlarsa ve kiliseye de ihtiyacımız varsa bunu da yerine getirmekten onur duyarız” diye konuştu.

Bu sırada söz alan CHP’li Arzu Karataş’ta, Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nun test sonuçlarının da negatif çıktığını belirterek, “Belediye binasını taşırken, çocuklarımızı bu çürük okulda niye okutuyoruz?” diye sordu. Cumhuriyet İlköğretim Okulu yetkililerinin test sonuçlarını belediye ye teslim etmesi halinde bu okulu da yıkıp, yeniden inşa edecekleri sözünü veren Refik Yılmaz, okullar ve kamu kurum ve kuruluşlarında test sonuçları negatif çıkan tüm binaların boşaltılacağını sözlerine ekledi.

Milli Eğitim Kültür ve Spor Komisyonuna CHP’den Mahir Gencer, Hasan Alyüz ve Zafer Ülgen’in yanı sıra Ak Parti’den Aydın Bayraktar ve Turan Alkış getirildiler. Hukuk Komisyonuna ise Ak Parti’den Çiğdem Kuş ve Abdullah Özden, CHP’den Necdet Ersoy ve Arzu Karataş ile MHP’den Suat Laçinok seçildiler. Çevre Sağlık ve Sosyal İşler Komisyonu ise CHP’li Cemil Kurt, Yalçın Erdoğan ve Binali Derin, Ak Partili Gökay Bilir ve Aydın Bayraktar’dan oluştu. Birçok imar ve gündem maddesini ilgili komisyonlara havale eden Gemlik Belediye Meclisi, Lale Kemal Kılıç İlköğiretim Okulu’nun batısında kalan yeni Pazar yeri konusunda tartışma yaşadı. Tartışma, gündem maddesinin Bursa Büyükşehir Belediye Meclisinden olduğu gibi geçeceği nedeniyle, komisyon tarafından geri çekilmesiyle son buldu. Kapalı Pazar Yeri konusunda da imar adalarının birleştirilerek planlara işlenmesi konusu da oy birliğiyle kabul gördü. Balık Satış Yeri konusunda da komisyon başkanı Cemil Kurt’un meclise sunduğu rapor onaylandı. Yasal izinler ve şartlar ölçüsünde balık satış yeri yapılması konusu prensipte oy birliğiyle kabul edildi. Meclis, açık otopark yapılmak istenen bir alanın kamulaştırma konusunu ise oy çokluğuyla ret etti.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.