10 Mar

Meclis Teknik Konuları Görüştü

Gemlik Belediye Meclisi Mart ayı olağan ilk toplantısı genelde teknik konuların görüşülmesiyle tamamlandı. CHP’li Ayfer Ağırbaş’ın mazeret belirterek katılmadığı toplantıda dairelerin meclise havale ettiği gündem maddeleri ile komisyonlardan gelen evraklar görüşülüp karara bağlandı. Meclis ilk olarak Başkanvekili Refik Yılmaz’ın 1/5000’lik planlara daha önce yer alan ancak 1/1000’lik planlara da okul planı olarak işlenen Marmarabirlik’e ait eski depo alanları konusunu masaya yatırdı. Yolun bir bölümünün okul alanına dâhil edilmesi istenen önerge konusunda açıklama yapan Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, Firmanın Engürücük Bölgesinde bir depolama alanı konusunda Mal Müdürlüğüyle takas işlemi yapacağını hatırlatarak, eski depo alanının da okul olacağını kaydetti. Plan tadilatında da yolda kalan bir parselin, okul alanına katılması gerektiğini söyledi. Önerge oy birliğiyle kabul edildi.

Kumla’da yapılan suni çim saha konusunda da açıklamalarda bulunan Refik Yılmaz, sahanın açılışa hazır hale getirildiğine dikkat çekti. Buna rağmen sahanın standart boyutlara getirilmesi amacıyla kamulaştırmaya gideceklerini belirten Yılmaz’a meclis üyeleri de destek verdi. Suni çim saha tesisleri, çehre düzenlemesi ve yedek kulübelerinin tamamlanmasının ardından hizmete girecek. Ancak kamulaştırma tamamlandığında da saha standart hale getirilecek. Meclis üyeleri Yılmaz’a, kamulaştırma konusunda oy birliğiyle destek verdiler. Halit Paşa Mahallesi Muhtarlığının AVM’den yer talebi de, diğer muhtarlara hangi şartlarda yer verildiyse, aynı şartların geçerli olması karşılığında kabul edildi. Meclis TEMA Vakfı’nın Otopark altındaki 53 numaralı merkezini de aynı bölgeden 6 numaralı dükkâna kaydırdı. Buradaki dükkânlar, yeni düzenleme ile daha işler hale getirilecek. Kumla Köy Meydanı konusunda da kamulaştırma yapılmasını benimseyen belediye meclisi, daha önce yıkılan köy tuvaletlerinin bulunduğu bölgedeki 6 parselin de kamulaştırılması konusunda Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz’a onay verdiler.

Kızılay Gemlik Şubesinin takas önerisini de kabul eden Belediye Meclisi, imar ve plan bütçe ile ilgili bazı gündem maddelerini de komisyonlara gönderdi. Meclis Çevre ve Sosyal İşler komisyonu da daha önce soğuk hava deposu olarak kullanılan merkezin, balık şoklama merkezi yapılmak istenmesi konusunu da araştırma kararı aldı.

Baz istasyonları konusunda da bilgi raporunu meclis üyesi Cemil Kurt okudu. Bu konuda Bursa Büyükşehir Belediyesi önergesinin 28 Mart’ta dolacağını belirten Cemil Kurt, yeni önergeye göre çalışma yapılabileceğini söyledi. Kurt, ücret tarifeleri konusunda da 14 Maddelik Bursa Büyükşehir Belediyesi tarifesinin uygun bulunduğunu anlattı. Önerge, Kurt’un okuduğu komisyon raporu doğrultusunda kabul gördü. İmar Komisyonunun bazı maddeleri görüşmek için ek süre talebi de olumlu karşılandı.

Belediye Meclisi Mart ayı ikinci toplantısı 13 Mart Salı günü saat 15.00’te yapılacak.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.