10 May

Meclis’te Gergin Saatler

Gemlik Belediye Meclisi Mayıs ayı olağan ilk toplantısı olaylı geçti. 19 Ocak 2012 tarihinde yapılan olağanüstü belediye meclis toplantısında yapılan seçimlerin son turunda CHP adayı Necdet Ersoy yerine Ak Partili Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz’a oy verdiği yönündeki iddialar üzerine partiden istifa eden meclis üyesi Bülent Dalkılıç’ın salona gelmesinden dolayı Mayıs ayı olağan ilk toplantısı gergin başladı. Meclis giriş kapısında Bülent Dalkılıç ile karşılaşan CHP’li üyeler, büyük tepki gösterdiler. Dalkılıç’ın partideki Bürütüsleri olduğu iddiasını sürdüren CHP’li Meclis üyeleri, “Eğer onur ve gururun varsa bu toplantıya katılmazsın. İstifanı verir, çeker gidersin” dediler. Dalkılıç’ı, partilerinden intikam almakla itham eden CHP’liler, maddi ve manevi tazminat davası açacaklarını öne sürdüler. Ak Parti adayı Refik Yılmaz’a oy verenin kendisi olmadığını bir kez daha iddia eden Dalkılıç ise, dava açılması halinde karşı dava açacağını savundu. Sözlü sataşma bazı Ak partili meclis üyelerinin araya girmesiyle büyümeden engellendi.

Yapılan yoklamada ise MHP’li Suat Laçinok ve Ömer Kahraman’ın yanı sıra Ak Partili Aydın Bayraktar mazeret bildirerek toplantıya katılmadılar. Gündem maddelerine geçmeden önce Başkanvekili Refik Yılmaz, gündemi bir aylık çalışmalarını anlatacağı slayt gösterimle açacağını ifade etti. CHP Grup Sözcüsü Necdet Ersoy ise gündem öncesi söz almak istedi. Bülent Dalkılıç’ın meclise girmesinin hukuka aykırı olduğunu belirten Ersoy, istifasının geri çektirildiğini öne sürerek, “Yasal süreçte ilgili makamlara bu istifa duyurulmadı. İlçe Seçim kuruluna da bildirilmedi. Buna karşın istifasını 5 gün içinde geri de almadı. Kendisinin meclis üyeliği hukuki değildir. Yedek üyemiz Fikri Kurt’un belediye başkanlık makamına Dalkılıç’ın yerine meclis üyesi sayılması için dilekçesi var. Ancak buna da kimse bakmıyor. Bülent Dalkılıç burada olduğu sürece biz oturumlara katılmayacağız” dedi.

Bu konuşmanın ardından CHP’liler salonu terk ettiler. Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, kâtip üyeler CHP’li Ayfer Ağırbaş ve Arzu Karataş’ın meclisi terk etmesinin hukuka aykırı olduğunu söyledi. Şubat ayında da oturumu terk eden ancak daha sonra geri dönen kâtip üyelere mecliste kalmaları teklifini ileten Yılmaz, ret yanıtı aldı. Refik Yılmaz bunun üzerine oturuma 10 dakika ara verdi. CHP’liler bir süre meclis toplantı salonu önünde bekleyip, durum değerlendirmesi yaptılar. Ak Partililer de salonda beklediler. Daha sonra Refik Yılmaz ve Ak Partili meclis üyelerinin CHP’li üyeleri ikna çabaları sonuç vermedi.

Mayıs ayı olağan ilk toplantısını 14 Mayıs 2012 Pazartesi gününe ertelediğini açıklayan Refik Yılmaz, CHP’lilerin bu oturumu da protesto etmeleri halinde çoğunluk aranmayacağını anlatarak, meclisin kâtip üyeleri kendi içinden seçim oturuma devam edebileceğini söyledi. Çoğunluk sorunu nedeniyle değil, meclis kâtiplerinin olmaması nedeniyle meclisi hukuken ertelediğini açıklayan Refik Yılmaz, “onlar demokratik haklarını kullandılar, bizler de bundan önce olduğu gibi bundan sonra da demokrasiyi çalıştıracağız” dedi. Meclisin fesih tehlikesinin de olduğunu vurgulayan Refik Yılmaz, bundan sonraki oturumlara da CHP’lilerin gelmemesi halinde içişleri bakanlığından görüş isteyeceklerini sözlerine ekledi.

Gemlik Belediyesi’nde Başkan Fatih Mehmet Güler ve yardımcıları Özkan Ateşli ve Cemil Acar yolsuzluk soruşturması kapsamında içişleri bakanlığı tarafından görevden alınmışlardı. Bunun üzerine 17 Mart 2011’de yapılan olağanüstü oturumda Refik Yılmaz Belediye Başkanvekili seçilmişti. CHP’liler bu toplantıyı yasal süreç beklenmeden göreve geldikleri gerekçesiyle geçersiz saymış, konuyu yargıya taşımıştı. Bunun üzerine seçimler 19 Ocak 2012’de tekrar yapılmıştı. Bu seçimler öncesinde görevden alınan başkan yardımcıları Cemil Acar ve Özkan Ateşli meclis üyeliklerinden istifa etmiş, yerlerine de yedek meclis üyeliği listesinden Hasan Alyüz ile Bülent Dalkılıç getirilmişti. 4 turlu seçimlerin ilk üç turunda CHP adayı Necdet Ersoy birinci çıkarken, salt çoğunluğun aranacağı son turda CHP’li bir üye Refik Yılmaz’a oy verince CHP 17 Mart’ta olduğu gibi 10 ay sonra bir kez daha içten vurulmuştu. Daha sonra dedektif titizliğinde çalışan CHP’liler kendilerini yakan oyun sahibinin Bülent Dalkılıç olduğunu öne sürmüşler, ancak Dalkılıç bu suçlamaları ret etmiş ve partiden istifa ederek bağımsız meclis üyeliğini sürdürmüştü.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.