10 Ara

Mecliste Kimyasal Tehlikeye Karşı İttifak

Gemlik Gübre Fabrikasına kimyasal ve akaryakıt depolama işletmeciliği yapmak amacıyla girişimde bulunulması ve ÇED (Çevre Etki Değerlendirme) Raporu verilmesine tepki gösteren Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz’a bir destek de belediye meclisi üyelerinden geldi. Fabrikanın çok sayıda zehirli, yakıcı, yanıcı, parlayıcı özellikte akaryakıt ve kimyasal maddenin depolaması ve ticareti yapacağına dikkat çekip, kamuoyundan destek isteyen Refik Yılmaz’a Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası, EKODER ve Sivil Toplum Örgütlerinin ardından mecliste grubu bulunan Ak Parti, CHP ve MHP’li meclis üyelerinden de büyük destek geldi.
CHP grup sözcüsü Necdet Ersoy, duyarlılığı nedeniyle teşekkür ettiği Refik Yılmaz’a sonuna kadar destek olacaklarını belirterek başladığı konuşmasında, Gemlik’in böylesi bir tehlikenin içine atılmasına kimsenin rıza göstermeyeceğini söyledi. Uzun ve mücadele gerektiren bu yolda Refik Yılmaz’ın siyaseten de dik durup, geri adım atmayacağına inandıklarını kaydeden Necdet Ersoy, “Birilerinin kazancı adına ilçemiz bu tehlikeli maceranın içine sürüklenemez. Ne gerekiyorsa yapalım” dedi.
MHP grubu adına konuşan Suat Laçinok’da, aynı fabrikanın 3 yıl önce Termik Santral Kurma girişiminde bulunduğunu hatırlatarak, “Şu an yapılmak istenen Termik santralden daha tehlikelidir. Ben Gemlik Belediyesinin karşı çıktığı ve olumsuz görüş bildirdiği ÇED raporunun tamamını okudum. 192 tank kurulacak. Bu fabrika da zaten büyük tehlike yaratan 2 amonyak tankı var. Hepsi birbirinden tehlikelidir. Başkanvekilimiz Refik Yılmaz’ın teşebbüsünü destekliyoruz. Bu girişime karşın sonuna kadar yanındayız” diye konuştu.
Ak Parti grubu adına söz alan Aslan Özaydın’da, hem meclis üyeleri hem de parti olarak Refik Yılmaz’ın başlattığı girişimin arkasında ve takibinde olacaklarını vurgulayarak, “Başkanvekilimiz Refik Yılmaz bu yolda yalnız değildir. Hem bizler, hem de kamuoyu ona destek vermektedir. ÇED raporunun iptali ve tankların kurulmaması için ne gerekiyorsa, destek olacağız” dedi.
Aralık ayı meclis toplantısı öncesinde gündem dışı söz alarak ÇED raporu konusunda bilgi sunan Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, kendisine destek veren sivil toplum örgütlerine, siyasi parti ve meclis üyelerine teşekkür etti. Bursa Kent Konseyi’nin de bu girişimlerine büyük destek verdiğine dikkat çeken Refik Yılmaz, “Gemlik Kent Konseyi bu konuya niye duyarsız?” diye sordu. Meclis üyeleri, ÇED raporu tepkisindeki birlik ve beraberliğe dikkat çekerek, Gemlik Kent Konseyi’ni de aktif hale getirme konusunda fikir birliğine vardılar.
Meclis üyelerinin desteğine de çok önem verdiğini ve kendilerini tek tek kutladığını anlatan Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, “ÇED Raporuna biz en başından olumsuz oy verdik. Ankara’daki toplantıya Çevre Mühendisi, Jeoloji Mühendisi ve Şehir Plancımızı gönderdik. Orada görevli bir devlet memuru arkadaşlarımıza, “Gemlik Gübre Fabrikası ile ne sorununuz var, diye sormuş. Kendisini aradım. Bizim kimseyle sorunumuz olmadığını söyledim. Konuşmalar başka yönlere kaydı. Ben de devlet memurunun bir sanayi kuruluşunun avukatlığını neden yaptığını, böylesi tehlikeli bir girişime nasıl onay ve imza verdiğini sordum? Kamuoyu bunları bilsin. Bizim bu konuda ikna olup, geri adım atmamız için tek şartımız, ÇED raporunun iptal edilmesi ve bu tesislerin olmamasıdır” dedi.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.