10 Ara

“Gemlik Büyük Risk Altında”

Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Arık:

“Gemlik Büyük Risk Altında”

Gemlik Gübre Sanayi Fabrikası’nın ilçeye 142 yanıcı, yakıcı, patlayıcı, parlayıcı ve zehirli ürün tankı kurmak için ÇED Raporu (Çevre Etki Değerlendirme) almasına savaş açan Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz’a destek vermek için ilçeye gelen Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi Başkanı Mustafa Arık, Başkan yardımcısı Burhan Uçaklı ve yönetim kurulu üyesi Nedim Özhan, “Gemlik fay hatları nedeniyle büyük risk altındadır. Olası bir depremde kurulması planlanan veya mevcut olan amonyak tanklarının hasar vermesini düşünmek bile istemeyiz. Planlanan kimyasal ve akaryakıt işletmeciliğine olumsuz rapor veren Gemlik Belediyesini ve Maden Tetkik Arama Kurumunu tebrik ediyoruz. Umarız bu hatalı rapordan ve girişimden kısa sürede vazgeçilir” dediler.

Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz’ı makamında ziyaret eden Mustafa Arık ve yönetim kurulu üyeleri, konuyu Bursa ve Türkiye gündemine taşıyan ve kararlı biçimde mücadelesini sürdüren Refik Yılmaz’ın yanında olduklarını kaydettiler. Gemlik Belediyesi İmar İşleri Müdürlüğünde görevli Jeoloji Mühendisi Sebiha Yıldızalp ile birlikte Gemlik Gübre Sanayi Tesisleri bölgesinde incelemelerde bulunan Jeoloji Mühendisleri odası yetkilileri, Başkanvekili Refik Yılmaz ve Sebiha Yıldızalp’ten ilçenin depremsel riskleri ve zemin özellikleri konusunda da bilgi aldılar. Fabrika bölgesinde büyütülen liman çevresi ve mevcut amonyak tanklarına yakın bölgelerde de incelemelerde bulunan oda yetkilileri, yıllık atımı 9 milimetre olan ve 500 yıldır suskun kalan Geyve-İznik-Gemlik hattının büyük bir tehlike oluşturduğuna dikkat çektiler. 1999 Marmara Depremi sonrasında beklenen Gemlik depremi için en fazla 30 yıl içinde gerçekleşir tezinin öngörüldüğünü vurgulayan oda başkanı Mustafa Arık, “12 yılı geçti bile. Bu fay hatları ilçe için en büyük tehlikedir. İlle fabrikanın altından geçmesi önemli değildir. Yakınından, yanından bile geçmesi facialara neden olabilir. Deprem sonrasında mevcut veya kurulmak istenen tankların vereceği hasarları düşünmek bile istemiyoruz. Bu bütün Marmara Bölgesini ve Türkiye’yi yakından ilgilendiren bir konudur. Dünyanın en teknolojik ülkesi Japonya bile tanklara önlem alamadı. Biz oda olarak kamuoyunu aydınlatma çabalarımızı sürdüreceğiz. Gemlik belediye Başkanvekili Refik Yılmaz’ı kutluyoruz. Sonuna kadar kendisine destek vereceğiz” dedi.

Tehlikeli tankların yapımına onay vermediklerini dile getiren Mustafa Arık, ÇED raporunun da bir an önce iptal edilmesi gerektiğini söyledi. Gemlik İmar İşleri Müdürlüğünde görevli Jeoloji Mühendisi Sebiha Yıldızalp’te, “Gemlik Belediyesi olarak olumsuz rapor verirken çok yönlü incelemelerde bulunduk. Hem jeolojik, hem çevresel, hem de imar planları açısından görüşlerimiz olumsuz oldu. Ayrıca yapılması istenilen tanklar için deprem risk analizi ve acil eylem planı da yapılmamıştı. Kısaca, olası bir depremde gerçekleşecek felaket boyutunu hafife almışlardı” diye konuştu.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.