30 Oca

Mevlüt Avcı’ya Üçüncü Güvenoyu

Gemlik Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nin 57. Genel Kongresi Belediye Düğün Salonunda yapıldı. 2 dönemdir başarıyla hizmet veren Kooperatif Başkanı Mevlüt Avcı 921 ortaktan 169’unun oy kullandığı kongrede üçüncü kez güvenoyu almayı başardı. Bursa Milletvekilleri İsmet Su ve İsmail Aydın’ın yanı sıra Gemlik Kaymakamı Bilal Çelik, Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk, belediye meclis üyeleri, il genel meclisi üyeleri, esnaf ve sanatkârların yanı sıra çok sayıda davetlinin katıldığı kongre büyük ilgi gördü.

Gemlik
Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi faaliyet raporu, gelir ve gider bütçe raporu ile denetim raporunu kooperatif müdürü Kenan Karakaş okudu. Dünyada baş gösteren ekonomik krize rağmen Türkiye’nin bundan etkilenmediğine dikkat çeken Kenan Karakaş, 2010 yılına göre 2011 yılında yüzde 80 plasman artışı sağlandığını vurguladı. Hükümetin esnafı daha fazla desteklediğini savunan Kenan Karakaş, kooperatif faizlerinin yüzde 6 oranında sabit bırakıldığını 2011 yılı içinde ortaklarına 5 yıl vadeli 250 bin lira araç, 250 bin lira da işyeri edindirme kredisi vermeye başladıklarını kaydetti. İşletme kredisini de 75 bin liraya yükselttiklerinin altını çizen Kenan Karakaş, vadenin de 2 yıldan 4 yıla çıkarıldığını anlattı. Özgüç kredisinden de ortaklara bugüne kadar 870 bin lira kredi kullandırıldığını, kredi limitinin 7 bin 500 liradan bu yıl içinde 10 bin liraya çıkarıldığını açıklayan Kenan Karakaş, “Değerli ortaklarımız bunları beraber yaşıyoruz. Olan bitenler ortada. İşte bankalar. Bir giren bir daha çıkamıyor. Bizler bu müessesenin değerini, kıymetini lütfen bilelim. Bu kurum sizler için vardır. Burası hepimizindir. Burayı birlikte yaşatalım” dedi.

Üye ortaklardan 3. Kez güvenoyu alan Mevlüt Avcı’da, konuşmasında yüzde 30 olan borçlu ortak takibine vurgu yaparak, “Başarılı dönemler geçiriyoruz. Ancak yüzde 30 takip bize yakışmıyor. Bunu daha aşağıya çekmemiz gerek” diye konuştu. İbra nedeniyle ortaklara teşekkür eden başkan Mevlüt Avcı, hedeflerinin büyüyerek, esnaf ve sanatkârlara daha fazla hizmet vermek olduğunu söyledi.

Kongrenin divan başkanlığını yapan Birliğin Bursa Bölge Başkanı Bahri Şarlı’da, Halk Bankasından alınan plasman yardımlarının 2012’de yüzde 16 oranına düşürülmesine tepki gösterdi. Milletvekillerinden bu konuda destek isteyen ve önümüzdeki günlerde Halk Bankası Genel Müdürüyle bu konuyu görüşeceklerini anlatan Bahri Şarlı, “Esnaf ve sanatkârlarımız Türkiye’nin orta direğidir. Hükümetimizin yardımlarıyla, ekonomik politikalarıyla çıkış yakalayan esnaf ve sanatkârlarımızın hızını kesmeyin. Bu büyüme ile devam edildiğinde, istihdama yönelik katkılarımız da artacaktır” dedi. Gemlik Kooperatifi’nin de başarılı olduğuna dikkat çeken Bahri Şarlı, bir önceki yıl 509 bin lira olan takipli paranın bu yıl yüzde 8 gerileyerek 466 bin liraya indiğini buna rağmen plasmanının yüzde 85 oranında arttığını söyledi. Mevlüt Avcı ve yönetiminin güvenoyunu hak ettiğini açıklayan Şarlı, başarısız olan veya daha az başarı gösteren kooperatiflerin Gemlik kooperatifini örnek almaları gerektiğini bildirdi.

Kongrede Mevlüt Avcı başkanlığında 3. defa güvenoyu alan yönetim kurulu Sedat Gürle, Mehmet Bıyık, Mustafa Tezcan ve Ayhan Gündoğdu’dan oluştu.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.