08 Eki

Mimarlık Haftası Kutlanıyor

Gemlik Mimarlar odası yazılı bir açıklama ile mimarlık haftasını kutladı. Kenan Çakır imzalı kutlamada şu görüşlere yer verildi.”Her yılın ekim ayının ilk pazartesi mimarlık günü olarak belirlenmiştir. Ekimin ilk haftası da mimarlık haftasıdır.

Mimarlar, Serbest Çalışan, Kamu Ve Ücretli Gibi Hayatımızın Çeşitli Alanlarında Şehir İçin Hizmet Vermektedirler.

Mimarlık, sadece yapı ile sınırlı olmanın ötesinde bir anlam taşır, geniş bir alanla ilişkilidir. Yapıların içinde bulundukları çevre; dolayısıyla insanlığın geçmişine ve geleceğine dair tüm sorunlarını yaşadığı tarihi ve toplumsal mekanlar olan kentler, mimarlığın doğrudan ilgi alanıdır. Farklı ekonomik, sosyal, kültürel, siyasal gelenek ve yaşam tarzlarına sahip insanlar bir arada yaşamaktadır.

Kültür, tarih, ekonomi, imar yönetmeliği gibi etkenleri inceleyerek şehrin oluşumuna yön veren, sosyal, barınma, kültürel alanlar oluşturan, özel mekan alanları yaratan, kamu yararı düşünen,ilkeli kişilerdir mimarlar.. Toplum önceliklerini tecrübeleriyle birleştirip, daha iyisi için nasıl katkı koyabiliriz çabasındadır.

Mimarlık Haftası,  mimarlığın nasıl bir fark yaratabileceğini göstermek için, sergiler, konferanslar, tartışmalar ve mimarlar tarafından geliştirilen çeşitli mimari ve kentsel çözümleri içeren yerel ve ulusal projelerin sergilenmesi gibi faaliyetlerle kutlanmaktadır.

Bu Vesileyle Daha İyi Bir Şehir İçin Çabalayan, Mimarlarımıza Teşekkür Eder, Mimarlar Gününü Kutlarız”

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.