01 Ara

Rehabilitasyon Merkezleri İle Akıl Hastanelerini Karıştırmayın

Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz’ı makamında ziyaret eden Özel Emircan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Yöneticileri, öğretmenleri ve veliler ile bazı öğrenciler, Belediyeye kendilerine verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ettiler. Emircan Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi Sorumlu Müdürü Hüseyin Çıtlak, sahibi Mehmet Erdoğan ve veliler, 3 Aralık dünya özürlüler günü etkinlikleri için Refik Yılmaz’a davetiye bırakıp, saksı çiçeği hediye ettiler.

Burada konuşan Sorumlu Müdür Hüseyin Çıtlak, 275 öğrencili okulda, özel eğitimci, psikolog, okul öncesi eğitim öğretmenleri ve bir dizi uzmanlardan oluşan 16 kişilik kadro ile çalıştıklarını kaydetti. Aile içi seminerler ile ailelerin psikolojik ve sosyolojik sorunlarına da eğildiklerini bildiren Çıtlak, öğrencilerin ağız ve diş sağlığı başta olmak üzere, fiziki sağlıklarına da dikkat ettiklerini belirtti. Sosyal etkinliklerden de fazlasıyla faydalandıklarını açıklayan Hüseyin Çıtlak, film, tiyatro, botanik park, hayvanat bahçesi ziyaretleri gibi etkinliklere de önem verdiklerini vurguladı. Toplumda yanlış kanıların önüne geçmek için büyük mücadele verdiklerini ifade eden Hüseyin Çıtlak, “Rehabilitasyon merkezlerini halen akıl hastaneleriyle karıştırıyorlar. Oysa bizler özel eğitim ve özel destek veren profesyonel kurumlarız. Türkiye’de 1663 kurumda 2737 öğrenciye eğitim ve öğretim veriliyor. Ancak bu yanlış inanışlar nedeniyle 600 bin kişi de dışarıda kalmaktadır. Bu konuda ailelere büyük görevler düşüyor. Bizler akıl hastanesi değil, özel destek ve eğitim kurumlarıyız” dedi.

Emircan Özel Rehabilitasyon Merkezi yetkililerini, öğretmenleri, velileri tebrik eden, çocuklarla da yakından ilgilenen Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz’da, “Kutsal bir görev yapıyorsunuz” diyerek, bir çok zihinsel ve fiziksel engelli çocuğumuzu topluma kazandırmada, yetenek kazandırmada ailelere moral değerler vermede önemli işler başaran kurum yetkililerini kutladı. Yılmaz, ön yargıları ve bilinçsizliği kırmanın yolunun eğitim ve iyi tanıtımdan geçtiğine dikkat çekerek, belediye olarak ayrım yapmadan tüm eğitim ve öğretim kurumlarına destek vermeyi sürdüreceklerini anlattı.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.