18 May

Sertaslan, “Belediye Borç Batağında”

Gemlik CHP ilçe teşkilatı düzenlediği basın toplantısında belediyeye ait 2011 yılı denetim raporu ile alakalı değerlendirmelerde bulundu. CHP ilçe başkanı Sertaslan, Belediyenin 13.5 milyon liralık bir borcunun bulunduğunu iddia etti.

İlçe başkanı Uğur Sertaslan’ın yanı sıra, belediye meclis üyesi ve denetim komisyonu başkanı Necdet Ersoy ile yine belediye meclis üyeleri ve denetim komisyonu üyeleri Cemil Kurt ve Fikret Çolakoğlu’nun da katıldığı toplantıya bazı meclis üyeleri, yöneticiler ve partililer katıldılar.

İlçe başkanı Uğur Sertaslan toplantıda yaptığı konuşmada, 19 mayıs kutlama davetiyelerinin geç dağıtılmasını eleştirerek başladığı açıklamasında Gemlik belediyesinin 2011 yılı denetim kurulu raporundan yaptığı alıntılarla devam etti. Sertaslan, AKP’li meclis üyeleri ve denetim komisyonu üyeliği görevinde bulunan Turan Alkış ve Çiğdem Kuş’un da şerh koymayarak imza altına aldığı ve emekli baş kontrolör İsmail Bıyıklı’nın hazırladığı rapora göre, CHP’ye isnat edilen ve belediye başkanı ile iki başkan yardımcısının görevden alınmasına dayanak olan benzer suçların mevcut yönetim tarafından da devam ettirildiğini söyledi. Sertaslan, faturadan sonra teklif mektubu alma, ihalelerin tamamında neden belirtilmeden % 20’lik fark ödemeleri, aynı işi birkaç parçaya bölerek satın alma gibi bir çok usulsüz durumun 2011 yılı faaliyetlerinde de görüldüğünü ve AKP’li meclis üyelerinin de aralarında bulunduğu meclis üyelerince rapor edildiğini söyledi. Sertaslan, Gemlik belediyesini 2009 yılında devraldıklarında 8.5 milyon liralık bir paranın olduğunu ifade ederek, biz 2 yıllık süreçte 17 milyonluk bir ödeme yaptık, bunun yanı sıra halka da hizmet etme noktasında devam eden projeleri devlette devamlılık esastır düsturu ile bitirerek Gemlik halkının kullanımına sunduklarını söyledi. Sertaslan 2009 yılı başında Gemlik’te 13 milyon liralık bir bütçenin çarçur edildiğine işaret ederek, bu paranın tamamına yakınının asfaltlama için kullanıldığı ve ne yazık ki bu asfaltlar şimdi sökülerek Gemlik köstebek yuvası haline getirildi dedi. Serataslan, görevden alınan arkadaşlarının yerine gelen yeni yönetimin 1 yıl gibi kısa sürede belediyeyi borç batağına sürüklediğini iddia ederek, Nisan ayı sonu itibariyle belediyenin 13.5milyonliralık bir borcu var. Buna karşılık elde kocaman bir hiç var, bu borcun yanı sıra kamuoyu tarafından torba yasa olarak bilinen yasa kapsamında belediyenin 3.5 milyon lira da küllenmiş alacakları tahsil ettiğini belirterek, geçen gün 20 dakikalık sununda bize sadece 2 tane köprünün genişletilmesini gösterdiler. Kalan bütçe ve borç yükü nereden geldi, belediye neden çalışmaz hale getirildi bunun kamu oyu ile paylaşılması gerekmektedir dedi.

Belediye meclis üyesi ve denetim komisyonu başkanı Necdet Ersoy’da yaptığı açıklamada, ortada ciddi bir kamu zararının bulunduğuna işaret ederek, yapılan tüm ihalelerde % 20’lik bir artış net bir şekilde ödenmiş olmasına rağmen bu ödemelerin ne için ödendiğine dair bir rapor ortada yok dedi. Ersoy, belediyenin otopark gelirlerinin bir hesapta toplandığını ancak bu hesabın vadesiz mevduat hesabı olduğunu öne sürerek, belediye bu yolla da zarara uğratılmaktadır. Bizim komisyon olarak 2011 yılı için yaptığımız genel değerlendirmeler ve hesaplamalar Gemlik Belediyesi 550 bin liralık bir zarara uğratılmıştır dedi. Balıkçı barınağının durumunun muallak bir hal aldığını ifade eden Ersoy, buranın inşaatı durduruldu, şimdi aynı müteahhit burada bir takım çalışmalar yapıyor, ne ihale var ne proje var, nede kimsenin bilgisi var, biz yaptık oldu mantığı ile hareket ediliyor dedi.

Gemlik Belediyesi Denetim komisyonu başkanı Necdet Ersoy, biz kimseyi suçlamıyoruz, kimseye çaldınız soydunuz yediniz sözünü de söylemiyoruz, denetim komisyonu olarak görevimizi yerine getirdik, hazırladığımız raporunun altına AKP’li üyelerde imza koydu dedi.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.