22 Haz

Sınırlı Ücretle Sınırsız Ulaşım Şimdi de Gemlik’te

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin toplu taşıma araçlarına olan ilgiyi artırmak için hayata geçirdiği aylık abonman Bukartlarla vatandaşlara sınırlı ücretle sınırsız ulaşım imkanı sağlayan uygulama Gemlik’i de kapsayacak şekilde genişletildi.
Gerek raylı sistem yatırımları, gerekse yeni açılan yollarla Bursa’yı daha ulaşılabilir kent haline getirmeyi hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, bir taraftan da toplu ulaşımı daha ekonomik hale getirmek için yeni uygulamaları hayata geçiriyor. Toplu ulaşım araçlarının ekonomik anlamda daha cazip hale gelmesi ile vatandaşların günlük şehir içi ulaşımda Bursaray, tramvay ve belediye otobüslerini tercih etmesiyle şehir merkezindeki trafik yükünün de azalması bekleniyor.
Toplu taşımanın ekonomik hale gelmesi ve tercih edilebilirliğinin artırılması amacıyla geçtiğimiz yıl Kasım ayında başlatılan aylık abonman kart uygulaması ile indirimli kart kullanım hakkına sahip olan tüm vatandaşlar 70 TL, indirim kapsamına girmeyen vatandaşlar ise 100 TL ödeyerek 30 gün boyunca istedikleri kadar yolculuk yapabiliyordu. Fotoğraflarla kişiselleştirilen kartlarla yapılan yolculuklarda Gemlik hattı uygulama dışında bırakılmıştı. Gemliklilere de sınırlı ücretle sınırsız ulaşım imkanı sağlamak için gerekli çalışmaları tamamlayan Büyükşehir Belediyesi, uygulama kapsamına Gemlik’i de dahil etti.
Uygulaması halen devam kartlardan farklı olarak 2. tip aylık abonman kart olarak lanse edilen kartlarla Gemlik’ten binen vatandaşlar Büyükşehir sınırları içerisinde hizmet veren toplu taşıma araçlarından istedikleri kadar faydalanabilecek. 2. tip tam abonman kartların fiyatı 130 TL, indirimli tarife ise 85 TL olarak belirlendi. İlk defa abonman kart alacak vatandaşlar bu bedellerin üzerine 5 lira da kart ücreti ödeyecekler. 2. Tip aylık abonman karta sahip olan vatandaşlar, kartı aldıkları günden itibaren 30 gün boyunca toplu taşıma araçlarından istedikleri kadar yararlanabilecek.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe bir taraftan yeni yollar ve raylı sistem yatırımları ile ulaşım sorununa köklü çözümler üretirken, diğer taraftan da toplu taşımaya olan ilgili artırmayı hedeflediklerini belirtti. Vatandaşlara sınırlı ücretle sınırsız ulaşım imkanı sağlayan uygulamanın yoğun ilgi gördüğünü hatırlatan Başkan Altepe, “Mesafenin uzun olması sebebiyle Gemlik bu uygulamanın dışında kalmıştı. Gemliklilerden gelen yoğun ilgi üzerine yeni bir düzenleme yaptık. Artık Gemlikliler de sınırlı ücretle sınırsız ulaşım imkanına kavuşmuş oldu” dedi.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.