12 Ara

Süt İneği Projesi İlk Yavrusunu Verdi

Gemlik’te Bursa Zihinsel Engelli Çocukları Koruma Derneği’nin Gemlik’te açmış olduğu Türkiye’nin ilk örnek projesi olan “Süt İneği Yetiştiriciliği ve Süt İşleme İşçiliği Projesi” ilk yavrusunu verdi.

Gemlik’te 15 Zihinsel Engelli çocuğun hem eğitim ve öğretim görüp hem de aylık 300 lira kazandığı projede suni döllenme ile hamile kalan inek, veteriner kontrolünde ilk doğumunu yaptı.

Bursa Zihinsel Engelli Çocukları Koruma Derneği Başkanı Tamer Sivri yaklaşık 1 yıl önce 3 inekle başladıkları projede şu ana kadar 9 ineğe ulaştıklarını belirterek, bugün de proje kapsamında ineklerden birisi ilk doğumunu gerçekleştirdi. Amacımız bu sayıyı 20’li rakamlara çekerek Gemlik’teki özürlü ailelere gelir kapısı oluşturmak dedi. Sivri, sür ineklerinin sütünden elde edilen gelirle özürlü ailelerine destek olunduğunu öne sürerek, organizasyonda ayrıca zihinsel engelli çocukların süt işçiliği ve süt ineği yetiştiriciliği konusunda eğitim ve öğretim görürken ayda da 300 lira para kazandıklarını hatırlattı.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.