30 Oca

Tehlikeli İşlerde Çalışanlar Eğitilecek

Gemlik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ile Kemi Metal Demir Çelik Ltd.Şti. arasında, Mesleki Eğitimde İşbirliği kapsamında yürütülecek olan “Ağır ve Tehlikeli İşlerde Sertifikasyon” protokolü imzalandı.

4857 sayılı İş Kanunu’na göre ağır ve tehlikeli işlerde çalışan personellere eğitim zorunluluğu getirilmesiyle beraber, Gemlik’te eğitimi vermeye tek yetkili kurum olarak Gemlik Endüstri Meslek Lisesi seçildi. Bu bağlamda, Gemlik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ile Kemi Metal Demir Çelik Ltd.Şti. arasında bir protokol imzalandı.

Teorik ve pratik eğitim hizmeti sunan Endüstri Meslek Lisesi 6 grupta yer alan 54 kursiyere, transport, makine operatörü, çelik işlem, kaynak, veri girişi konularında ki 40 saatlik eğitimin ardından, kursiyerleri sınava tabii tutacak.

Gemlik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Hüseyin Er, “Sanayi ile okullar arasında çok güzel bir işbirliği olduğunu belirterek, sanayiciler ve eğitimciler sık sık fikir alışverişinde bulunuyor. Yapılacak olan bu eğitimlerle istihdam artacak. İşçiler, alanında daha da uzmanlaşacak. Desteğimizle yapılacak bu proje, ağır ve tehlikeli işlerde çalışan meslek lisesi mezunlarına önemli faydalar sağlayacak.” dedi.

Verecekleri eğitimin Kemi Metal bünyesinde çalışan 55 çalışanı kapsadığını söyleyen Er, “Ağır ve tehlikeli iş kapsamına giren iş kollarında çalışanlar, iş kanunu kapsamında, sertifika almak zorundadır. “Ağır ve Tehlikeli İşlerde Sertifikasyon” eğitimini okulumuz Kemi Metal ile birlikte uygulayacak ve eğitimler 32 ile 40 saat arasında değişecek. İşletmelerin işleyişlerini aksatmamak adına istenmesi halinde eğitimleri işletmelerde vermeyi uygun görüyoruz.” şeklinde konuştu.

Uygulamanın tekstil sanayisi için faydalı bir çalışma olacağını belirten Kemi Metal sahibi Esin Balkan ise “Endüstri Meslek Lisesi ile böyle bir eğitim programı uygulamaktan işletme olarak çok fayda göreceğimize inanıyorum. Kemi Demir Çelik Ltd. Şti. olarak çalışanlarımızın güvenliğine önem veriyoruz Kurumsal bir kimliği olan Kemi Metal çalışanlarının bu eğitimi başarı ile tamamlayıp sertifika almaya hak kazanacaklarından şüphem yok” diye konuştu.

Öte yandan eğitim protokolünü Kemi Metal Demir Çelik Ltd. Şti sahibi Esin Balkan ve işletme müdürü Can Tancı ile Gemlik Endüstri Teknik ve Meslek Lisesi müdürü Hüseyin Er imzaladı.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.