28 Mar

Toplu Sözleşmede Mutlu Son

Gemlik Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası arasında bir süredir devam eden Toplu İş Sözleşme Görüşmeleri mutlu sonla tamamlandı. Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz ile Genel İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Selahattin Atak arasında imzalanan toplu iş sözleşme görüşmeleri anlaşma taslağı 1 Ocak tarihinden itibaren geçerli olacak. 31 Aralık 2012 tarihine kadar geçerli olacak olan anlaşma 130 işçiyi kapsıyor. Toplu İş Sözleşme Görüşmeleri imza törenine Belediye Başkan yardımcısı Mehmet Çelik, İnsan Kaynakları Müdürü Ahmet Dedetürk, Mali Hizmetler Müdürü Ersin Sevim, sendikanın işyeri temsilcileri Ahmet Kaynatma, Osman Deliçay, Sami Kara ve Ahmet Aslan katıldılar.

130 İşçiyi kapsayan anlaşma gereği 82 işçinin yıllık maaş zammı yüzde 22 oranında olurken, 48 işçiye de yüzde 5 oranında zam yapıldı. Eşit işe eşit ücret anlayışı ile başka belediyelerden gelip, Gemlik Belediyesinde de aynı işi yapmasına rağmen yüksek ücret alan işçilerle, düşük ücret alan işçiler arasındaki mali denge gözetildi. Sosyal yardımlarda da değişiklik olmazken, sözleşme taslağına bir ilk olarak, sorumluluk zammı da eklendi. Devlet İkramiyesinin yanı sıra işçilere 2 defa sendikal ikramiye verilecek. Ayrıca Dini Bayram yardımları, aile ve çocuk yardımları, ölüm yardımı ve yakacak yardımı gibi haklar da devam edecek. İlk defa uygulamaya konulan sorumluluk zammına göre de işçiler yevmiye harici yansımadan faydalanacaklar.

Belediyenin güçlü olması için, personelinin de güçlü olması gerektiğine dikkat çeken Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, Şey Edebali’nin, “İnsanı Yaşat ki, Devlet Yaşasın” sözünü de hatırlatarak, “Bu sözleşme işçilerimize bereket olarak yansısın. Çocuklarıyla, aileleriyle birlikte sağlık ve mutlulukla harcasınlar” dedi. Sendika yetkililerine de teşekkür eden Refik Yılmaz, sözleşme görüşmeleri boyunca karşılıklı anlayış ve olumlu bir atmosferde çalıştıklarını kaydetti. Bu konuda emek gösteren Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çelik ve daire amirlerini de kutlayan Yılmaz, “Hayırlı Uğurlu Olsun” diye konuştu.

DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası Bursa Şubesi Başkanı Selahattin Atak’ta, görüşmeler sırasındaki sıcak ve samimi havaya dikkat çekerek, Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet çelik ve belediye daire amirlerine teşekkür etti. Atak, belediye işçilerinin sosyal haklarla birlikte iyi ve adil bir sözleşmeye imza attığını sözlerine ekledi.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.