10 Ara

Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Kuruluyor

Gemlik Belediye Meclisi Aralık ayı ilk toplantısına konuk olan Muammer Ağım Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mehmet Küçükkeçe, Bursa Çekirge Devlet Hastanesi ve Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi bünyesinde oluşturulan “Toplum Ruh Sağlığı Merkezi” konusunda bilgi verdi. Bursa’nın yanı sıra Gemlik ve İnegöl ilçelerinde de yapılması planlanan merkez ile ilgili belediyeden yer isteyen Başhekim Mehmet Küçükkeçe, ağır ruh sağlığı planlamasına büyük katkı sunacak proje hakkında slayt gösterimli bir sunum gerçekleştirdi. Sağlık Bakanlığı yönergesi doğrultusunda Toplum Ruh Sağlığı Merkezi kurulması yönünde yoğun bir çalışma başlattıklarını açıklayan Dr. Mehmet Küçükkeçe, Hisar Mahallesi Borusan İlköğretim Okulu karşısında belediye ye ait olan 2 katlı binanın merkez yapılması için meclisten karar çıkmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Gemlik Muammer Ağım Devlet Hastanesi psikoloji servisinde her gün 80 ile 100 arasında hastaya hizmet verildiğini belirten Başhekim Mehmet Küçükkeçe, ancak bu kadar yoğunlukta sadece ilaçlı tedavi veya 5 dakikalık zaman dilimlerinde takip yapılabildiğine dikkat çekti. Başhekim Dr. Mehmet Küçükkeçe, merkezin kurulmasıyla birlikte hastalara ve ailelerine eğitim, bireysel ve grup seansları, gözetim ve diğer psikiyatrlık tedavi yöntemleri yapılacağını anlattı. “Psiko Sosyal destek veren, tedavi ve takip konusunda çalışan bir merkez oluşturacaklarının” altını çizen Mehmet Küçükkeçe, “Ruhsal bozukluklar genel sağlık çerçevesi içinde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de başta gelen sorunlardan biridir. Toplumda her 4 kişiden birinde ruhsal sıkıntı belirtileri bulunmaktadır. Ruhsal hastalıkların da toplumda en az yüzde 15 civarında olduğu bilinmektedir. Bireye, aileye, topluma en çok acı veren hastalıkları kapsar. Bunlar şizofreni, alkol, madde bağımlılığı ve zekâ gerililiği gibi ön plandadır. İnsan yetisini ve gücünü ağır derecede ve uzun süre azaltması nedeniyle büyük ekonomik kayıplara neden olur. Bilgisizlik, korku ve ön yargıların en çok görüldüğü ve bu yüzden hastaların tanı ve tedavisinin güçleştiği rahatsızlıklardır” dedi.

Yataklı düşünülen merkezde hasta ve yakınlarından ücret alınmayacağını da anlatan Başhekim Mehmet Küçükkeçe, Sağlık Bakanlığı yönergesinde bahçeli 300 metrekarelik bir alanın yeterli olduğuna dikkat çekildiğini vurgulayarak, Hisar Mahallesinde belediyeye ait 2 katlı binanın 280 metrekare olduğunu bahçesi ve çevresi ile yönerge talebini fazlasıyla karşıladığını kaydetti. Bursa il sağlık müdürlüğünün de bu bina için onay verdiğini açıklayan Küçükkeçe, meclisten geçmesi halinde çalışmalara biran önce başlayacaklarını belirtti.

Gemlik
Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz’ın da yönerge doğrultusunda onay verdiği proje ve bina ilgili oylama oy birliğiyle kabul edildi.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.