10 Ara

Öğretmenlerin Aile Bütünlüğü Sağlanmalı

Eğitim Bir-Sen Gemlik’te Eylem Yaptı

Gemlik’te bir araya gelen ve Hükümet konağı önünde konuşan Başkan Numan Şeker, Milli Eğitim’de hizmetli personelden sonra en düşük maaşı öğretmenlerin aldığına dikkat çekerek, haksızlıklar giderilene dek eylemlerini sürdüreceklerini bildirdi. Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Bursa Şubesi, ‘eşit işe eşit ücret’ uygulamasındaki adaletsizliklerin giderilmesi amacıyla yaptığı eylemleri sürdürüyor.
Eğitim Bir-Sen Bursa Şubesi üyeleri bu kez Gemlik Hükümet Konağı önünde bir araya gelerek yaptıkları basın açıklaması ile seslerini duyurmaya çalıştılar.Kanun Hükmünde Kararnamelere (KHK) karşı olduklarını açıklayan Memur-Sen Bursa İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Bursa Şube Başkanı Numan Şeker, bunun sebebi olarak; konunun taraflarının görüşü alınmadan ya da önceden alınan görüşlerin kendi işlerine geldiği gibi tek taraflı olarak hazırlanmasını gösterdi. Şeker, bu kararnamenin çalışanlar arasında adaletsizliğe ve huzursuzluğa yol açtığını belirterek, bu haksızlıklar giderilene dek bu eylemlerini mütemadiyen ve tabana yayılarak sürdüreceklerini bildirdi.


Hizmetli Personelden Sonra En Düşük Maaşı Öğretmenler Alıyor

Milli Eğitim’de hizmetli personelden sonra en düşük maaşı öğretmenlerin aldığına dikkati çeken Şeker, “Başta Sayın Başbakan ve Milli Eğitim Bakanı olmak üzere tüm hükümet yetkililerine içine düşürüldüğümüz durumun utancını hatırlatarak sesleniyor; Meclis’te şoförüne ve sekreterine zam yapanlara, iki öğretmen maaşının maalesef bir sekreter maaşı etmediğini haykırıyoruz” dedi.
Öğretmenlerin ve öğretim elemanlarının ek ödemelerde muadili olmadığı gerekçesiyle kapsam dışında bırakıldığını hatırlatan Şeker, Maliye Bakanlığı’nın verilerine göre bugün 9/1’eki bir öğretmenin 1.577 lira ücret ile hizmetli ve memur personel arası bir maaş aldığını vurgulayarak, eğitimcileri yaptığı işin önemine göre değerlendirmeleri gerektiğine vurgu yaptı.

Ücret Adaletsizliğine Acilen Son Verilmeli

Eğitime en fazla bütçeyi ayırdıklarını ve eğitimin öncelikleri olduğunu söyleyen hükümete öğretmen maaşlarını hatırlatarak, sadece emeklerinin karşılığını istediklerini belirten Başkan Şeker, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu ülkenin geleceği için her fırsatta ‘nitelikli eğitim için elimizden geleni yapmalıyız’ diyenlerin, eğitim ana unsuru olan öğretmene ellerinden geleni yapmalarını bekliyoruz. İş lafa geldiğinde mangalda kül bırakamayanların; mecliste danışmanına 3 bin 600, sekreterine 3 bin 156, şoförüne 2 bin 700 TL maaş verirken, öğretmene sıra geldiğinde bin 577 TL, araştırma görevlisine ise bin 869 TL maaş vermesine tahammül edemiyoruz. Danışmanına, sekreterine ve şoförüne artışta hem fikir olan siyasilerin, geleceği emanet edecekleri öğrencileri yetiştirmesi için öğretmenlere sefalet ücretini reva görmelerini kabul etmek mümkün değildir. Acilen öğretmen ve öğretim elemanlarının mağduriyetini giderin ve ücret adaletsizliğine son verin. ”
Öğretmenlerin aile bütünlüğünün sağlanmamsı gerektiğini ifade eden Şeker, Ulusal Öğretmen Stratejisi Çalıştayı’nda alınan özür grubu tayinlerinin yılda iki kez yapılması kararının ara dönemde tayin isteyeceklerin mağduriyetini çözecek şekilde bir an önce yapılması gerektiğini söyledi.

Ücretli Öğretmenlik Son Bulmalı

Öğretmen açığının ücretli olarak karşılanmasının bir an önce son bulması ve Bakanın belirttiği 138 bin kadrolu yeni öğretmen alımının yapılması gerektiğini bildiren Şeker, Milli Eğitim Bakanı’nın bağış soruşturmalarını geri çekmesini ve okullara acilen bütçe göndermesini talep etti.
Öğretmenler olarak maaş ve ek ders ücretlerinin düşüklüğü, 6 yıldır kariyer basamakları sınavının yenilenmemiş olması gibi sorunlara yenilerinin eklendiğini dile getiren Başkan Numan Şeker, “Özür grubu tayin hakkımızın yılda bir defa olacak şekilde sınırlandırılması ve aile bütünlüğümüzün parçalanması, ek ödemelerde muadili yok gibi inandırıcılıktan uzak bir yaklaşımla kapsam dışında bırakılmamız gibi kabulü asla mümkün olmayan yeni sorunların, eski sorunlarla birlikte bir an önce ortadan kaldırılmamsını bekliyoruz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.