03 Ara

UMEM projesine işsizler aranıyor

Türkiye İş Kurumu Gemlik Şubesi, Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası, Gemlik Endüstri Meslek Lisesi Müdürlüğü’nün ortaklaşa yürüttüğü çalışmalar sonucu, Gemlik Teknik Lisesi ve Endüstri Meslek Lisesi de UMEM Projesi’ne kapsamına alındı.
Türkiye’deki işsizlik sorununu aza indir mek için mesleksiz işsizlere meslek kazandırmak amacıyla başlatılan UMEM Projesi, işsizlere meslek öğrenmeleri için kurslar açıyor.
Bu proje kapsamında Gemlik Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi’ne Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü’nden 380 bin lira kaynak sağlandığı öğrenildi.Dün, Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası’nda taraflar biraraya geldi.
Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası Baş kanı Kemal Akıt, İş Kur Gemlik Şube Başkanı Lütfü Güleç, Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Hüseyin Er ve
Soner Şaşmaz ortak basın toplantısı düzenleyerek projeyi tanıttılar.Gemlik’te meslek edinirken, para kazanmak isteyen işsizlerin açılacak kurslara kayıt olmaları istendi.
Toplantıda konuşan Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Akıt, Türkiye’nin ve Gemlik’in birinci sorununun işsizlik olduğuna dikkat
çekerek, şunları söyledi:“Artık ne iş olursa yaparım devri geride kaldı. İşverenler kalifiye ve mesleği olan işsizleri arıyor. Bu proje devletin de desteğiyle işverenlerin ihtiyacı olan mesleklerde işsiz lere meslek kursları açarak meslek sahibi yapacak ve istihdam sağlayacaktır. Kursa katılanların kurs sonunda iş bulma imkanları olacaktır. Bu projeyi en güzel proje olarak görüyorum. Bu proje işveren ile işsizler arasında köprü olacaktır.” dedi.

MADDİ DESTEK GELDİ


UMEM projesine, Gemlik Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi’nin katılmasından sonra, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü’nün Endüstri Meslek Lisesi’nin atölyele rinin yenilenmesi için 380 bin lira maddi destek gönderildiğini belirten Gemlik İş Kur Müdürü Lütfü Güleç, “Bu para ile açılacak kurslar için Meslek Lisesi’nin alt yapısı güçlendirilecek. Amacımız işverenlerin isteği doğrultuda meslek kursları açmaktır. Katılan kursiyerlere kurs süresince günde 15 lira ücret ödenecek. Bu projenin üç ayağı var. Biri İş-kur diğerleri Ticaret ve Sanayi Odası ile Teknik Lise Endüstri Meslek lisesidir. İşverenlere çağrıda bulunduk. Hangi kursları açmamızı istersiniz diye sorduk cevap bekliyoruz. Bir yandan da işsizleri meslek sahibi yapacak kurslar için işsiz arıyoruz. Hangi kursların açılacağı konusunda kurumumuzun internet sitesinde duyuru yapacağız.” dedi.
UMEM projesinde kursa katılanlara iş garantisinin olacağını hatırlatan Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Hüseyin Er ise, kursların okul öğretmenleri tarafından açılacağını, okul atölyelerinin gelen yardımla yenilenmekte olduğunu söyledi.
Er, kurslardan sonra işe girecek olanların 36 ile 56 ay arasında sigorta primlerini ve işveren paylarını devlet ödeyeceğini hatırlattı.
Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası UMEM Proje Koordinatörü Gamze Özeldiz ise konuşmasında, kursların 3 ay teorik, 3 ay da pratik olarak verileceğini, bu süre içinde işverenin istediği nitelikte eleman yetiştirileceğini söyledi.

Gemlik Körfez

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.