09 Oca

Yeni Cami Derneği Kuruldu

Gemlik Camilerini Yaptırma, Yaşatma ve Dini, Hayri, Sosyal Hizmetler Derneği Hizmete Girdi”

Yeni kurulan Gemlik Camilerini Yaptırma, Yaşatma ve Dini, Hayri, Sosyal Hizmetler Derneği, aktif olarak hizmete girdi. Paşa Restoran’da düzenlenen organizasyonda bir araya gelen dernek üyeleri, faaliyet alanlarını ve dernek amaçlarını masaya yatırdı.

Ocak ayının ilk haftasında kurulan dernek, birlik ve beraberlik sembolü olurken, Gemlik’in önde gelen isimlerini bir araya getiren Gemlik Camilerini Yaptırma, Yaşatma ve Dini, Hayri, Sosyal Hizmetler Derneği, geniş faaliyet alanı ve kuruluş amaçları ile bir ilke imza attı.

Dernek başkanlığına Gemlik Merkez Cami İmam Hatibi Süleyman Yedek getirilirken, Yusuf Köse başkan yardımcısı, İbrahim Ayışık dernek sekreteri, İbrahim Koç saymanlık görevine getirildi. Kadir Özaydın, Osman Sivas, Mehmet Gürşimşir ise dernek üyeliklerine getirildi.

Derneğin kuruluş amaçlarına ilişkin bilgi veren dernek başkanı Süleyman Yedek öncelikli amaçlarının, ilçedeki tüm camilerin eksikliklerini gidererek, ibadete verimli hale getirmek ve yeni yapılacak camilerde aktif olarak rol alarak, temelinden, ibadete açılana kadar tüm sorumluluğu üstlenmek olduğunu söyledi. Bunun yanı sıra, kuran kursları açarak, eğitim hizmetlerinde bulunacaklarını kaydeden dernek üyeleri, bu yönlü çalışmalar ile Gemlik’e faydalı bir kuruluş olacaklarını belirttiler.

Geldiği günden bu yana Gemlik yararına çok sayıda organizasyonda yer alan ve hassasiyetiyle beğeni toplayan İlçe Müftüsü Muammer Turan da dernek toplantısında yer alırken Turan, dernek ile ilgili düşüncelerini şu şekilde dile getirdi: “Gemlik Camilerini Yaptırma, Yaşatma ve Dini, Hayri, Sosyal Hizmetler Derneği’nin Gemlik’e hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bu yönlü hizmet veren derneklerin yetersiz olduğu kanısına vararak, böyle bir girişimde bulunduk. Gemlik’te bu hizmeti yapabilecek ve tecrübe sahibi insanları bir araya getirdik. Böylece aktif rol alabilecek ve sorunlara çözüm getirecek bir dernek oluşturuldu. Dini hizmet yolunda faaliyet gösterecek olan bu derneğimiz, adına yakışır bir şekilde Gemlik’e hizmet edecektir.” şeklinde konuştu.

Diğer derneklerle ayrılık yaşanmaması gerektiğine de değinen Turan, aynı gayeye hizmet ettiklerini ve Gemlik’in ihtiyacı olan cami ve kuran kurslarının, bu derneklerin çalışmalarıyla tamamlanacağı kaydetti.

Gemlik’teki cami sayısının azlığına dikkat çekilen toplantıda, özellikle Manastır bölgesine yapılacak 2 yeni cami ve Gemlik’e yakışır bir merkez Camii’nin bir an önce faaliyete sokulması gerektiği bildirildi. Dernek üyeleri de, ilçe Müftüsü Muammer Turan’ın tecrübelerinden yararlanacaklarını söyleyerek, ilgisinden dolayı Turan’a teşekkür ettiler.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.