09 May

Yılmam; “Evde değil, tabutta yaşıyoruz”

Gemlik Yaşam Atölyesi Derneği tarafından Manastır Kültür Merkezinde “Gemlik Depreme Hazır mı” konulu panel düzenlendi. Gemlik yaşam atölyesi derneği üyeleri ve Gemlik halkının yanı sıra çok sayıda Mahalle Afet gönüllüsünün de katıldığı panelde Gemlik'te Deprem konuşuldu.

Panele Yüksek Jeoloji mühendisi ve Deprem Uzmanı Alper Şengül, Akut kurucusu Arama kurtarma eğitmeni ve danışman Atilla Ulaş, Av. Özgür Aksoy ve Av. İsmail İşel konuşmacı olarak katıldı.

Panelde konuşma yapan Deprem uzmanı Alper Şengül ve Atilla Ulaş Gemlik’in fay hatları üzerinde olduğu belirterek, özellikle ova bölgesinde zeminin balçık olmasından ötürü riskin çok daha yüksek olduğunu vurguladılar.

Deprem uzmanı Alper Şengül ve Atilla Ulaş'ın konuşmalarının ardından söz alan Avukat İsmail İşel ve Avukat Özgür Aksoy yaptıkları araştırmalar sonucunda fay hatları üzerinde yüzlerce bina olduğu, en dikkat çekenlerin de Baytaş blokları ve Şirin Plaza olduğuna dikkati çektiler.

Bu binalar hem fay hattı ve kötü bir zemin üzerinde hem de çok yüksek binalar. Bunun yanı sıra resmi kurumların bu konuda çalışmalar yaptıklarını, fakat bunların kağıt üzerinde kaldığını ve asıl bilmesi gereken kişilere, Gemlik halkına açıklanmadığını söyledi. Örneğin olası bir afet durumunda toplanma noktası olarak belirlenen bölgelerin hangi kriterlere göre seçildiği, uygun olup olmadığının bilinmediğini ve bu yerlerin Gemlik halkına açıklanmadığını vurgulandı.

Gemlik Yaşam Atölyesi Derneği Başkanı Adem Murat Yılmam; Bildiğimiz gibi Gemlik deprem bölgesi. Özellikle fay hatları üzerinde yüzlerce bina var. İnsanlarımız aslında bir evde değil de bir tabutta yaşadıklarını biliyorlar mı acaba? Bizler bu panelle Gemlik halkını bu konuda aydınlatmayı, ve dikkat çekerek resmi kurumlar ve tüm Gemlik halkı dahil herkesin üzerine düşeni yapmalarını sağlamayı hedefledik dedi.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.