25 Kas

Zeytinde Deprem

Saadet Partisi Gemlik ilçe başkanı Sedat Özmen, zeytinde içler acısı bir döneme girildiğini söyledi.

Özmen açıklamasında; “geçen hafta Marmarabirlik tarafından açıklanan zeytin barem fiyatları kelimenin tam anlamıyla fiyaskodur. Çünkü her tarım ürününe nasip olmayan örgütlenmiş üretici topluluğu olmasına rağmen durum içler acısıdır.

Artan maliyet bedelleri sebebiyle geçen yıla göre alım fiyatlarının düşürülmesi hangi akıl ve mantıkla izah edilebilir. Kooperatif kelime olarak kağıt üzerinde kalmakta olup kurum tüccar zihniyetiyle yönetilerek üretici perişan edilmektedir.

Üstelik zeytin alımlarına kota uygulaması yapılmaktadır. Yat’a, kotra’ya ucuz yakıt tahsis edilirken, üretimle ilgili devlet desteği olmaması geçimini çiftçilik yaparak sağlayan vatandaşı cezalandırmak mı isteniyor? düşüncesi akıllara gelmektedir.

Açıklanan fiyatlarla ne yapılmak istenmektedir. Sorumlularca ortaklarına saygı duyularak bilgilendirmeleri gerekmez mi ?

Yetkililerce belki avans fiyat olduğu öne sürülebilir. Ancak bu ne kadar inandırıcı olur. Çünkü geçen yılda aynı işlem yapılmadı mı ?

Marmarabirlik zeytin üreticisinin gözbebeğidir. Konumu itibariyle zeytin piyasasının oluşumunda en büyük söz sahibidir. Ancak açıklanan bu fiyatlarla üreticimiz tüccarın insafına terk edildiği unutulmamalıdır.

Yoksa durum ülkemizi dokuz yıldan beri tek başına yöneten AKP hükümetinin iflas etmiş rant ekonomisinin artcı sarsıntıları mı? Çünkü 54. Refahyol hükümeti döneminde ortalama fiyatla 1 kg. zeytinle 6 litre mazot alınırken bugün 1kg. baş fiyat zeytinle 1 litre mazot alındığı her şeyi açık seçik ortaya koymaktadır” dedi.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.