25 Kas

İhale Takım Oyunudur

Gemlik Belediyesi ile Yıldırım Belediyesinin ortaklaşa organize ettiği, “İhale Mevzuatı” ile ilgili eğitim semineri yoğun ilgi gördü. Yıldırım Belediyesi Meclis salonunda yapılan seminere Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, belediye başkan yardımcısı Mehmet Çelik, Yıldırım Belediyesi Başkanvekili Yaşar Elmas, her iki belediyenin daire müdür, amir ve memurları katıldı. Belediyeler Birliği Hukuk danışmanı avukat Veli Böke tarafından verilen seminerde 2886 sayılı devlet ihale kanunu ve 4734 sayılı kamu ihale kanunu hakkında bilgiler sunuldu.

İhale ve ceza yasaları arasındaki çarpıcı gerçeği esprili bir dille vurgulayan Belediyeler Birliği Hukuk Danışmanı Avukat Veli Böke, tek evrakta küçük bir hata da bile başkan, başkan yardımcıları, ilgili daire müdürleri, memurlar ve ihale komisyonunun ihaleye fesat karıştırma, usulsüzlük ve görevi kötüye kullanma suçlarından yargılandığını hatırlattı. Böylesine bir yasayı ağır bulduğunu dile getiren Böke, çözümün herkesin kendi işinde başarılı olmasında yattığını kaydetti. Tüm ihale birimlerindeki yetkililerin en alttan en üste kadar görevlerini en iyi şekilde bilerek yapmalarını isteyen Veli Böke, “İhale takım işidir. Hatalarda tamamlayıcı ve kendi işimizde iyi olursak, hatalar en asgariye düşer” dedi.

İhalelerde meydana gelen hatalarda bilgi eksikliğinin yanı sıra aceleciliğin de etken olduğunu savunan Veli Böke, “Takıldığınız noktalarda mevzuata bakın, hukukçulara danışın. Çünkü sürekli mevzuat, tebliğ ve yönetmelikler değişiyor. Takip etmesi gerçekten çok güç, bu açıdan bakınca sizlere de hak veriyorum. Belediyelerin sadece ihale konusunda tüm mevzuat, tebliğ, yönetmelik ve kanunları takip edecek hukukçulardan ve teknik ekipten oluşan danışmanları olmalı. İhale sekretaryası şarttır. Danışma görevi görerek, sıkıntıları ortadan kaldırabilir. Ancak acele etmeden, gerekli birimlere danışarak, hatalar çözüme kavuşabilir” diye konuştu.

İhale kanununun ikiye bölündüğünü de açıklayan Veli Böke, “Artık nur topu gibi iki tane ihale yasamız var. Birisi 2886 sayılı devlet ihale kanunu, öteki 4734 sayılı kamu ihale kanunudur. Bu kanunlara şöyle bakabiliriz, belediyelere bir şey alıyorsak 4734 sayılı yasa, satıyorsak 2886 sayılı yasaya dikkat etmeliyiz” dedi.

Bütün gün boyunca süren seminerde daire müdürü, amirleri ve memurların sorularını da yanıtlayan Avukat Veli Böke, kanunlarda yapılan değişiklikler ve dikkat edilmesi gereken mevzuat hükümleri konusunda da aydınlatıcı bilgiler verdi.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.