15 Nis

Çanakkale’de Dua, Onur ve Gurur Günü

Gemlik Belediyesi’nin organize ettiği Çanakkale Şehitliği gezisi büyük ilgi gördü. Eceabat, Gelibolu, Alçı Tepe Köyü ve 42 Şehitlik Anıtının büyük bölümünü kapsayan geziye yaklaşık 500 kişilik Gemlikli aile katıldı. Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz tarafından İskele Meydanı ve İstiklal Caddesinden uğurlanan Gemlikli 11 otobüs dolusu Çanakkale yolcusuna Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çelik Kafile Başkanlığı yaptı.

Gemlikli kafilenin ilk durağı Eceabat ilçesi ve Seyit Çavuş Şehitliği oldu. 16 Silah arkadaşını gemiden yapılan bombardıman sonucu kaybeden Seyit Çavuş’un 275 kiloluk topu sırtına alarak Ocean isimli İngiliz gemisini batırdığı bölge kafilenin duygusal anlar yaşamasına neden oldu. Her araçta bir rehberin bulunduğu gezide, 63 kişilik birliğiyle 3 bin İngiliz askerine karşı savaşan ve Çanakkale Savaşlarının seyrini değiştiren Yahya Çavuş ve birliğinin anıt mezarı gezildi. Bu bölümde Yahya Çavuş ve silah arkadaşlarının anıt mezarının yanı sıra İngiliz askerlerinin anıtının da bulunduğu bölgede de siperleri, anıtı, mezarları ve mevzi tünellerini gezen Gemlikliler, Seddül Bahir Savaş Malzemeleri Müzesinde de hüzünlü anlar yaşadı. Birbiriyle çarpışan mermiler, Türk askerlerinin malzeme, kıyafet ve yiyecek takımları ile Fransız, Anzak ve İngiliz Askerlerinin malzeme, silah, yiyecek gibi eşyalarının karşılaştırıldığı ve büyük haritalar ve sunumlarla renklendirilen müzede, Sahra Sargı Hastanesi, cephaneler, irtibat sağlanma, dinlenen askerler ve Seyit Çavuş figürleri de mankenlerle canlandırıldı.

Arı Burnu Bölgesinde Anzakların 64 bin askerle çıkarma yaptığı savaşın en çetin geçtiği arazi de gezildi. 25 Nisan’da Anzakların çıkarma yapma yıldönümüne sahne olacak alana platform hazırlıkları da büyük merak uyandırdı. 28 Haziran 1915 tarihinde Uluslar Arası Savaş Kuralları hiçe sayılarak bombalanan ve binlerce Türk ve yabancı askerin şehit ve yok edildiği Sargı Bölgesi de gezenleri gözyaşlarına boğdu. Gemliklileri en çok etkileyen bir başka şehitlik bölgesi ise tamamı şehit olan 57. Alay şehitliği oldu. 125. Alay, Anafartalar Tepesi, Conk Bayırı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün göğüs cebindeki saate isabet eden Şarapnel Parçası bölgeleri de gezenleri Çanakkale Savaşları’nın gerçekleriyle yüzleştirdi. Alçı Tepe Köyü ve Çevresinde de gezip, incelemelerde bulunan Gemlikliler, Gelibolu Yarımadası turunu dualar, onur ve gurur dolu duygularla geride bıraktılar.

Gemlik Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çelik’in de en az rehberler kadar konusuna hâkim biçimde Gemliklileri gezdirmesi ve çarpıcı bilgiler vermesi de geziye ayrı bir renk kattı. Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, Çanakkale Şehitliği Ziyaretlerini periyodik hale getirmeyi hedeflediklerini kaydederek, 2012 Kültür Etkinlikleri kapsamında devam edilen organizasyonların artacağını sözlerine ekledi.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.