10 Ara

Celal Bayar Anadolu Lisesi’nde Mevlana Haftası Kutlandı

Gemlik’te uzun yıllar eğitim öğretim alanında başarıyla hizmet veren Gemlik Celal Bayar Anadolu Lisesi Mevlana Haftası nedeniyle bir program düzenledi. Programda Mevlana’nın hayatı hakkında konuşmalar yapılırken, program bitiminde ise aşure dağıtıldı.

Uludağ Üniversitesi Türk Din Musikisi Uzmanı Yavuz Yedek, Uludağ Üniversitesi Türk İslam Edebiyatı Ana Bilim Dalı Araştırma Görevlisi Dr. Ali İhsan Akçay ve Uludağ Üniversitesi Türk İslam Edebiyatı Ana Bilim Dalı Araştırma görevlisi Kenan Özçelik programda konuşmacı olarak yer alırken, okul yönetimi, öğretmen ve öğrencileri de programda hazır bulundu.

Celal Bayar Anadolu Lisesi konferans salonunda gerçekleştirilen program saat 14.00’de başlarken, öğrenciler programa büyük ilgi gösterdi.

Mevlana haftası nedeniyle organize edilen programda, Mevlana’nın aşk anlayışı, birlik beraberlik vurgusu ve hoşgörüsü öğrencilere anlatıldı ve Muharrem ayında olunması sebebiyle Kerbela olayı ile ilgili bilgiler verildi. Öte yandan katılımcılara aşure geleneği anlatıldı. Daha sonra Mevlana’nın mesnevisinin 18 beyiti Farsça orijinalinin Türkçe karşılığı ney dinletisi eşliğinde okundu. Büyük beğeni toplayan programın ardından, okul öğretmen ve öğrencilerine aşure dağıtıldı.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.