29 Şub

‘Çocuğunuzla Konuşun’ Konferansı

Psikolojik Danışman ve Eğitim Uzmanı Emel Baygöl’den öğrenci velilerine tavsiye

‘Çocuğunuzla Konuşun’

Psikolojik Danışman ve Eğitim Uzmanı Emel Baygöl Gemlik Celal Bayar Anadolu Lisesinin okul konferans salonunda düzenlemiş olduğu Sınav stresi ve baş etme yöntemleri konulu seminerde önce velilere sonrasında da öğrencileri yönelik önemli tavsiyelerde bulundu.

Celal Bayar Anadolu Lisesi Okul Müdürü Nazım Özer, Okul Aile Birliği Başkanı Ercan Barutçuoğlu’nun da takip ettiği seminere öğrenci velileri büyük ilgi gösterdi. Salonu dolduran öğrenci velileri semineri başından sonuna kadar büyük bir dikkatle dinlediler.

Psikolojik Danışman ve Eğitim Uzmanı Emel Baygöl eskiden anne babaların çocuklarına başka sokak ve mahallelere gitmemeleri noktasında uyardığını hatırlatarak şimdi çocuklarımız maalesef internet başında dünyanın en kötü mahalle ve sokaklarında tek başlarına gezebilmekteler’ diye konuştu.

Kendi çocukluğunda bir çok imkandan yoksun velilerin çocukların bütün isteklerini yerine getirdiğini ve istedikleri her şeyi aldıklarını belirten psikolog Baygöl ‘Bu durum çocuklarımızı doyumsuz yapmıştır. Ne alırsak alalım mutlu olamazlar, alınan şeylerin kıymetini de bilmezler Zira uğraş vermeden çok kolay bir şekilde elde edebilmekteler’ dedi.

Psikolojik Danışman ve Eğitim Uzmanı Emel Baygöl seminerinde velilere yönelik şu tavsiyelerde bulundu. ‘Çocuklarınıza bir yaşından itibaren güven duygusunu verebilirsiniz. Bebekler 15 günlükken annelerinin ayak seslerini tanıyabiliyorlar, Çocuklarınıza sevginizi gösterin Onlara sevdiğinizi söylemekten çekinmeyin.’Seni seviyorum, Sen benim için önemlisin’ demekten kaçınmayın.

Çocuklarımızı onların aldıkları nota göre değil her zaman sevmeliyiz. Matematikten bir alsa da 5 alsa da aynı sevmeliyiz. Çocuklarımızı değil davranışlarını eleştirmeliyiz çocuğunuza güvenin ama kontrol etmeyi de unutmayın kesinlikle benim çocuğum yapmaz demeyin Çocuğunuzun arkaşlarının anne ve babalarıyla tanışın böylece daha denetleyebilirsiniz. Çocuğunuz ile anne arasında bir tartışma yaşandıysa onu anne ile baba ile bir sorun varsa onu baba ile çözün. Çocuklarınızla sinirli anınızda konuşmayın sakinleşince konuşun. Çocuğunuz odasında yarım saat verimli olarak ders çalıştıysa yarım saat mola vermesine izin verin Her akşam üç yarım saat çalışan bir çocuk başarılı olması için yeterlidir’

Çocukların kendi öz bakımlarını yapmaları gerektiğine de işaret eden Psikolog ve eğitim Uzmanı Baygöl ‘4 yaşından itibaren bu duygu ve sorumluluğu onlara vermeye başlamalıyız.5 yaşından itibaren çocuklarımızın evde bir görevi olmalı. Bunları küçük yaşta yapmanın ötesinde yarım kalan ödevlerini bile velilerimiz yapıyor . Böyle yetişen bir çocuktan ilerleyen yaşlarda sorumluluk almasını bekleyemeyiz’ diye konuştu.

Psikolojik Danışman ve Eğitim Uzmanı Emel Baygöl velilere çocuklarına karşı ergenlik döneminde nasıl davranmaları gerektiği yönündeki seminerin ardından öğrencilere sınav stresi ve bu stresle baş edebilme yöntem ve teknikleri hakkında pratik bilgiler sundu.

Her iki seminerin sonunda Okul Müdür Nazım Özer Psikolojik Danışman ve Eğitim Uzmanı Emel Baygül’e çiçek vererek teşekkür etti.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.