14 Mar

Doğan’ın Kitabı Yayınlandı

Gemlik Gündem gazetesi yazarı ve İnşaat Mühendisi Osman Doğan, “Soy Kırım mı Yol Kırım mı?” adlı kitabında Ermeni meselesini anlatıyor. Osman Doğan, üzerinde çok yazılan çizilen konu hakkında “Bu kitap yaşanan olaylara sadece kendi penceremden bir bakıştır” diyor. Osman Doğan’la IQ Yayınları’ndan çıkan kitabını anlattı.

“1915’lerde yaşananlar, birkaç kitapla okunarak anlaşılacak kadar basit olaylar değil. Yaptığım araştırmalarla, konuyla ilgili pek çok bilgiye ulaştığımı düşünüyorum. Bununla beraber daha öğrenemediğim pek çok konunun bulunduğundan da kuşku duymuyorum. Ulaştığım bilgiler kabul edersiniz veya etmezsiniz ama gerçekten çok enteresan. Sonuç olarak hissettiklerimi, öğrendiklerimi, araştırıp, incelediklerimi, emin olduklarımı ve olamadıklarımı kendi bakışımla paylaşmak istedim. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, ne ben bir tarihçiyim ne de bu kitap bir tarih kitabıdır. Bu kitap yaşanan olaylara sadece kendi penceremden bir bakıştır. Hedef kitlem öncelikle gençlerimiz. Konu gerçekten çok kapsamlıdır. Bir başka ifadeyle işin siyasi, askeri, hukuki ve her şeyden önemlisi insani boyutu var. Konuyla alakalı olarak piyasada bulunan kitapların büyük bir bölümü belirli konularla ilgili olarak yazılmış. Örneğin kitapların büyük bir bölümü yaşanan olayların tarihsel sürecini anlatıyor. Özellikle son yıllarda yazılan kitaplar konuyu siyasi açıdan ele almış. Hukuki araştırmalar ise son derece az. İnsani boyutuyla bakan dahi yok. İnsani boyutunu da ele almak gerekirdi. Bunu yapmaya çalıştım. Bu kitap oldukça anlaşılabilir bir üslup ve akıcılıkta yazıldı. Okuyucular, Ermeni konusuyla ilgili olarak aklındaki tüm sorulara bu kitapta bir cevap bulabilir. Özellikle gençlerimizin kitabımı okumalarını çok istiyorum.

Kitap, hazırlık araştırması ve yazılması dâhil yaklaşık 25 yıllık bir emeğin sonucudur. Konuyla ilgili olarak bir bölümü arşiv belgesi olmak üzere yaklaşık İki bin 500 civarında kitap, dergi, anı, gazete ve belge titizlikle incelenmiştir” dedi.

Osman Doğan 16 Mart Cuma akşamı saat 18.00’de Belediye Düğün Salonunda kitabı ile ilgili bir konferans verip imza günü organize etti.

Organizasyona tüm Gemlikliler davet edildi.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.