30 Oca

Gemlik Lisesi Boşaltılıyor

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ikinci dönem Gemlik Lisesi’ni güçlendirmek için boşaltıyor. Cumhuriyet, Yıldırım Beyazıt Lisesi de güçlendirme kapsamında boşaltılırken, Fertur İlköğretim Okulu ise yıkılacak.

Birinci derece deprem kuşağında yer alan Bursa’da, risk taşıdığı gerekçesiyle tartışmalara yol açan bazı okullar için İl Milli Eğitim Müdürlüğü harekete geçti. Kent merkezi ve Gemlik’te öncelik arz eden 4 okul için düğmeye basan Müdürlük, ikinci dönem bu okulların bazılarını güçlendirecek, bazılarını da yıkıp yeniden yapacak.

Deprem yönetmeliğinden önce yapılan bütün okulların gözetim altında olduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdürlüğü Yatırım, Tesisler ve İnşaattan Sorumlu Şube Müdürü Haşmet Yahya Kartoğlu, konuyla ilgili bilgi verdi. Merkezde yer alan Cumhuriyet Lisesi, Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi ve Fertur İlköğretim Okulu’nun yanı sıra Gemlik Lisesi’nin de güçlendirme programında olduğunu kaydeden Kartoğlu, yoğun tartışmalara yol açan Fertur İlköğretim Okulu’nun ikinci dönemde yıkılacağını söyledi. Öğrencilerin Remzi Zümrüt ve Yusuf Kösten ilköğretim okullarında eğitime devam edeceğini ifade eden Kartoğlu, “Okullar tatile girer girmez yıkım işlemleri başlayacak. Amacımız yeni öğretim yılına yeni binayı yetiştirmek” dedi.

5 Ay Sürüyor

Güçlendirme çalışmalarının yapılacağı Cumhuriyet Lisesi öğrencilerini ise Yeniceabat’taki Mesleki Eğitim Kampüsü’ne taşıyacaklarını kaydeden Şube Müdürü Kartoğlu, ikili öğretim yapan Cumhuriyet Lisesi öğrencilerinin yeni yerinde tekli eğitim yapacağını söyledi. Güçlendirme çalışmalarının zamanlamasıyla ilgili kafalarda soru işareti kalabileceğini dile getiren Haşmet Kartoğlu, güçlendirmeler ortalama 5 ay sürdüğü için okulların her halükarda taşınması gerektiğine dikkat çekti. Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi’nde de güçlendirme yapılacağını sözlerine ekleyen Kartoğlu, ikinci dönemde bir binası güçlendirilecek olan okulun, bir binaya sıkışacağı için bir dönem boyunca ikili eğitim yapacağını vurguladı.

Gemlik Lisesi’nin de güçlendirme programında olduğunu dile getiren Kartoğlu, Gemlik Belediyesi ve Gemport tarafından yeniden yapılması için başlatılan girişimler belirsizliğini koruduğu için okulla ilgili durumun netleşmediğini söyledi.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.