12 May

Greve Türk-İş Desteği

Serbest Bölge’de faaliyet gösteren ve Türk Metal sendikasının örgütlü olduğu Komvek fabrikasında başlayan greve Türkiş’e bağlı sendikalardan büyük destek geldi.

Sabah saatlerinde grev devam eden işyerine gelen Türk-iş bölge temsilcisi Sabri Özdemir, Türk-İş şube başkanı İhsan Esen, Orman-İş şube başkanı İsmet Terzi, Petrol-İş şube başkanı Nuri Han, Teksif şube başkanı Turan Egice, Kristal-İş şube başkanı Ali Şıracı, Sağlık-İş şube başkanı Hasan Dervişoğlu, Tümtiş şube başkanı Özdemir Arslan, Teksif şube başkanı Osman Tunal, Teksif Demirtaş şube başkanı Orhan Kibar, Teksif şube başkanı Yusuf Civelek, Türk Metal 2 nolu şube başkanı Mesut Gezer, Türk Metal Nilüfer şube mali sekreteri Selda Tekman, Bass şube başkanı Şahin Özkaya’da iştirak ederek greve destek verdiler.

Türk-İş Bölge Temsilcisi Sabri Özdemir yaptığı konuşmada; ‘’grevin hayırlı olmasını ve uzlaşma ile son bulmasını diliyorum. Grev işçinin sendikalar kanunundaki desteğidir. Anlaşmazlık sonucu greve çıkılmıştır, grevin bir an önce anlaşma ile son bulmasını istiyoruz. Bizler tüm sendikalar olarak işçilerimizin sonuna kadar yanında olduğumuzu göstermek için buradayız. Örgütlü toplum olarak Türk-İş e bağlı olarak buradayız. Anayasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Bu grevin sonuna kadar işçilerimizin yanlarında olmaya devam edeceğiz. Bu grev 3-5 günde sona ermeyecektir, işçinin yüzünün gülmesi ile sonuçlanacaktır. Hak ettiğimiz sosyal hakları alana kadar burada olacağız. Bu Grev Türk işçisinin hareketidir, serbest bölgedeki herkese hayırlı olmasını diliyorum’’ dedi.

Petrol İş Sendikası Başkanı Nuri Han ise konuşmasında; ‘’başlamış olan greve siyasal ve sosyal ayrım gözetmeksizin destek vermek zorundayız. Yeni çıkan yasalarda bulunan kıdem tazminatı maddesi bizleri zor günler bekliyor. Birlik ve beraberliğimizi korumalıyız’’ şeklinde sözlerini sonlandırdı.

Türk Metal Sendikası Şube Başkanı Kemal Durmaz ise; ‘’Grevler sendikaların olmazsa olmazlarıdır. Başlarda çok eksiklik hissettik. Önümüzdeki süreçde bizlere düşen şu olmalı; neden buraya geldiğimizi en iyi şekilde kamuoyuna anlatmaktır. Son dönemlerde uzun süreli grev olmadığı için bocaladık. Mücadelemiz artarak devam edecektir ve bu mücadele başarı ile sonuçlanana kadar sürecektir.’’ Şeklinde görüş bildirdi.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.