06 Ara

HEM’de Avrupa Dil Sertifika Sınavları Başladı

Gemlik Halk Eğitimi Merkezi, Marmara bölgesinde İstanbul’dan sonra ikinci dil eğitim ve sınav merkezi olmasının ardından, Türkiye’de sadece 6 merkezde olan, uluslar arası geçerliliği olan Avrupa dil sertifikası verme yetkisine sahip merkezlerden biri olmaya hak kazanarak sınav yapabilme yetkisini aldı ve bu bağlamda Avrupa dil sertifika sınavlarının ilki Almanca A1 seviyesinde gerçekleştirildi.

Yıllarca yalnızca İstanbul ve Ankara’da gerçekleştirilen ve özellikle Almanya ve Avusturya’ya aile birleşmesi ile gideceklerin tek çaresi olan İngilizce ve Almanca dilleri A1, A2, B1, B2 seviye sınavları artık Gemlik’te yapılıyor.

Gemlik Halk Eğitimi Merkezi, İngilizce ve Almanca dilleri A1, A2, B1, B2 seviyelerinde sınav yapma yetkisini kazanarak, Lisanslı Sınav Merkezi oldu. Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Alman Halk Yüksekokulları (Halk Eğitim Merkezleri) Birliği’nin 20 Nisan 2011 tarihinde yaptığı İşbirliği Protokolü çerçevesinde Avrupa Dil Sertifikası (TELC)’in Türkiye’de yalnızca 6 Halk Eğitimi Merkezi’ne verilen hakkı elde etti. İlk sınav 3 Aralık 2011 tarihinde Almanca A1 seviyesinde yapıldı. Özellikle Almanya ve Avusturya’ya aile birleşmesi ile gidecekler için büyük önem taşıyan bu sınav Gemlik Halk Eğitimi Merkezi konferans salonunda gerçekleştirildi. Sınavda gözetmenlerinin yanı sıra TELC yetkilileri de hazır bulundu. Sabah yazılı, öğlenden sonra ise sözlü uygulaması ile sınav tamamlandı.

Adaylar, sınavı kazandığı takdirde, uluslar arası geçerliliği olan bu sertifikaya sahip olabilecek. Avrupa Ortak Dil Kriterleri (GER) baz alınarak hazırlanan TELC sertifikaları Avrupa'da kabul ediliyor. A1, A2, B1, B2, C1 olmak üzere 5 farklı seviyede dil sınavları hazırlandı. Ayrıca TELC, 9 dilde 50 adet dil sınavı sunarken 20 ülkede uygulanıyor.

Özellikle eşleri Avrupa ülkelerinde olan ve ayrı yaşayanların, yapılacak olan A1, A2, B1 sınavlarına katıldıklarını söyleyen Gemlik Halk Eğitimi Merkezi Müdiresi Rüveyde Kılıçlar, önümüzdeki günlerde diğer seviyelerde de sınavların yapılacağını kaydetti. Kılıçlar, Avrupa Dil Sertifikası Sınavı Sorumlu öğretmenleri tarafından istekli okullarda konu ile ilgili seminer çalışmalarına edildiğini de belirtti.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.