02 Kas

İstanbul’dan uzaya kamera ile gönderilen balon 35.000 metrede patlayarak Gemlik’e düştü, işte o görüntüler

Uzay bilimine meraklı Egemen Şengül, arkadaşlarıyla birlikte 21 Ekim'de Caddebostan'dan uçurdukları balona kamera bağladı. Balon yaklaşık 35 bin metreye 2 saatte yükseldi. Balon yükselirken de olan biten herşeyi kamerasına kaydetti. Balon stratosfer tabakasına, yani Felix Baumgartner'in dünyaya atladığı hava katmanına ulaştığında patladı.

Deney yapmaya karar veren Şengül sözlerine şöyle devam etti: İlk olarak ailemle görüştüm,ailem yaptığım masraflar nedeniyle havaya para atıyosun dediler,bende bir ilkli başarmak istiyorum ve şansıma güveniyorum. Dünyanın o güzel görüntüsünü almak istedim,çok da güzel oldu. Amacıma ulaştım. Hayatımda unutamayacağım bir anı oldu.

Kamera hızla yere düşmeye başladı. O anlar da kayıtlara yansıdı. Şengül düşen kamerayı 2 gün boyunca aradı. Egemen Şengül, kamerayı yanına bağladığı GPS cihazı sayesinde Gemlik'te buldu. Şengül hemen kameraya kayıtlarını inceledi.

İşte o kayıtlardan merakla izlenecek görüntüler.

"AİLEM HAVAYA PARA ATIYORSUN DEDİ, BEN BİR İLKİ BAŞARMAK İSTİYORUM"

Şengül Türkiye'de amacının bu görüntüleri alan ilk kişi olduğunu söyleyerek "Uzay bilimlerine karşı hep merakım vardı.Dünyanın uzaydaki o görüntüsünü kendi çabamla elde etmek istedim" dedi.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.