28 Kas

Kumla Kent Meydanı Projesi Yıkımla Start Aldı

Kumla Köy içi Kent Meydanı projesi, kamulaştırılan binaların yıkımıyla başladı. Gemlik Belediye Meclisi tarafından kamulaştırma kararı alınan Kumla Köy içindeki 10 parsellik alanda yapılması düşünülen yıkımlar, 30 yıllık köy tuvaletlerinin yıkımıyla start aldı. Yıkımları meclis üyesi Abdullah Özden ile birlikte yerinde inceleyen Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, Kumla ekonomisine ve turizmine yön verecek Kent Meydanı projesini başlattıklarını açıkladı.

Özellikle yaz aylarında nüfusu 100 bini aşan Kumla’nın bu projeye büyük ihtiyacı olduğunun altını çizen Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, yeni meydan projesini Cumalıkızık örneği vererek anlattı. Esnafın ve köylülerin yeni proje kapsamında yöresel ürünlerini satabilecekleri satış reyonları, yeşil alanlar, köy ekonomisi ve turizmine yönelik tesisler ile tarihi köy içinin cazibe merkezi haline dönüştürüleceğini savunan Refik Yılmaz, “Kumla, yöresel tatlar açısından en zengin yapıya sahip bölgemizdir. Köylüler ile konuştuk. Zeytin, zeytinyağı ve deniz ürünleri başta olmak üzere buradaki satış reyonlarında bu yöreye özgü yumurta dolması, höşmerim, kızılcık, şeftali, kiraz, ceviz, köy ekmeği, köy yufkası satabilecekler. Ayrıca yeşil alanları ve başka tesisleri ile sıkışıp kalmış köy meydanı nefes alacak. Tarihi çağlayan tesislerini de değerlendirmiş olacağız. Kumla’nın doğal güzellikleri, kent meydanı projesi ile bütünleşip, ekonomik ve turizm açısından cazibe merkezi olacak” diye konuştu.

Kumla’ya büyük önem verdiklerini bildiren Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin de kamulaştırılan iskele meydanındaki binayı bu hafta içinde yıkacağını belirterek, Büyükşehir’in de sahil kesimine kent meydanı yapacağını sözlerine ekledi.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.