28 Kas

Ziraat Yoksa, Marmarabirlik’te Yok

Bursa Ziraat Odaları İl Kordinasyon Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Gemlik Ziraat Odası Başkanı Ziraat Yüksek Mühendsii Ali Çelik, yaptığı açıklama ile biz yoksak Marmaarbirlik yok dedi. Çelik açıklamasında şu görüşlere yer verdi;

Zeytin üreticimizin mağduriyetini diyaloglarla halletmek yerine yürüyüşler yaparak kargaşa çıkararak hak elde etmek Ziraat Odalarının işi değildir.Çünkü biz biliyoruz ki Marmarabirlik bizim üyelerimizin kurduğu Kooperatiftir.

Bir aydır Ziraat Odaları olarak hava koşulları nedeniyle zeytin üreticilerinin mahsulünün % 70 zarara uğradığının bütün basın ve yayın organlarında defalarca söylememize rağmen bizleri ciddiye almayan devlet kuruluşları ve Marmarabirlik yöneticileri basına ilanlar vererek bizim üreticileri kışkırtmaya çalıştığımızı duyurmak istemişlerdir ve üstelik ziraat odalarını karalamak için son gülen üretici olacaktır beyanatlarında bulunmuşlarıdır.

28 Kasım 2011 de basına ve mahalli gazetelere basın bildirisi açıklayan Marmarabirlik yönetim kurulu başkanı Sayın Hidamet Asa ‘’ Zeytin Sofralık Vasfını Kaybetmiş’’ dolayısıyla 35 krş yağlığa 300-360 barem zeytine de 10-15 krş ilave zam yapıldığını söylemiştir.

Ziraat Odaları olarak bir aydır bunu söylüyor, bir araya gelerek çareler aranmasını Sayın Asadan istiyorduk, ne telefonlarımıza çıktı nede kendiliğinden çare üretti, araziyi gezmeyenler birim kooperatiflerine zeytin gelmeyince bizim söylediğimiz noktaya gelmeye çalışıyorlar ama barem fiyatlarına verilen fiyat farkları da yeterli değil.

Telefonlara çıkmayan Sayın Asa’ya 25.11.2011 tarihinde randevu alabilmek için faksla iletişim kurmaya çalıştık, karşılığı etik değerleri hiçe sayarak karşı faksta, faks yazısının altına Genel Müdür Yardımcısı ve İnsan Kaynakları Müdürünün imzasını koydurup işlerinin çokluğu nedeniyle randevu veremeyeceğini bildirdi.

Sayın Asa Ziraat odalarının üreticilerin meslek odaları olduğunu herhalde biliyordur, birlikte hareket etmek kamuoyu oluşturmak üreticilerin dertlerini üst kademelere götürmekte ne zarar görüyor bilemiyoruz.

11 Ekim 2011 Pazartesi günü Sayın Asa basına beyanatı aynen şöle idi ‘’ Ziraat Odaları Marmara birlik Omuz Omuza ‘’ dediğini hemen unutup Ziraat Odalarının zeytindeki durumu dillendirmeye başlayınca kötü çocuk ilan etmeye başladı.

Sayın Asa’ya şunu söylemek istiyorum Marmarabirliğin kuruluşunda ziraat odalarının desteğinin büyük olduğunu herhalde biliyordur, ziraat odaları kendi üreticilerinin kurduğu kooperatifinin batmasına neden istesin ? Bize göre Marmarabirlik mutlaka yaşamalı ancak üreticide üretimini yapabilmesi için mutlaka maliyetin üstünde ürün satabilmelidir. Üreticilerimiz üretim yapamadığı taktirde Marmarabirliğin yaşaması imkansız değildir.

Marmarabirlik yöneticileri işlerinin çokluğunu bir tarafa bırakarak Ziraat Odalarıyla diyaloga girmelidirler, üreticinin problemleri olan ‘’ Coğrafi İşaret ,Zeytine devlet tarafından destek,Çiftçi eğitimi,Yeni Pazarlar ‘’ gibi problemlere çare aramalıdır. Diyaloga yerine kavga etmemelidirler.Sonunda üreticilerin mağduriyetlerin mağduriyetleri Marmarabirlik ve Ziraat Odalarına çıkarılır. Aklımızı plajda kum taneleri saymak yerine problemlere yöneltmeliyiz.

Vakit geçmeden Marmarabirlik ve Ziraat odaları toplanıp Kamuoyu oluşturmak bir nebze de olsa üreticilerin mağduriyetlerinin gidermeye yönelik çalışmalar yapmak boş yere basında karşılıklı suçlamalara meydan vermemek mecburiyetindeyiz” dedi.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.