29 Nis

Şehitler Diyarında Anlamlı Gezi

Gemlik Belediyesi’nin organize ettiği 2. Çanakkale Gezisi bir kez daha büyük ilgi gördü. 12 Nisan’da 500 kişilik Gemlik kafilesini Şehitler Diyarına götüren Belediye, bu kez Sivil Toplum Örgütleri, Siyasi Partiler ve Belediye Meclis üyelerine onur ve gurur dolu toprakları ziyaret ettirdi. Gelibolu, Eceabat, Alçı Tepe Köyü, Şehitlik Anıtı ve çevresi ile 42 Şehitliğin bulunduğu bölgedeki çok sayıdaki şehitlik anıtlarını gezen Gemlikliler, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yanı sıra, 25 Nisan tarihli kara savaşlarının başlangıç tarihini de yâd edip, dualarını esirgemediler. Geziye Gemlik Şehit Aileleri Derneği, Gemlik Muharip Gaziler Derneği, Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Derneği, Kars Ardahan ve Iğdırlılar Kültür ve Dayanışma Derneği, Çotanak Sporlular, MAG Vakfı ve Ak Parti Kadın Kolları ile DSP’lilerin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

26 Nisan akşamı başlayan geziye katılanları Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz yolcu etti. 2 Otobüs, 2 Midibüs ile yola çıkan yaklaşık 150 kişilik kafile sabahın erken saatlerinde Gelibolu’ya ayakbastı. Gemlikli kafilenin ilk durağı Gelibolu’dan sonra Eceabat ilçesi ve Seyit Onbaşı Şehitliği ve Mecidiye Tabyası oldu. 16 Silah arkadaşını gemiden yapılan bombardıman sonucu kaybeden Seyit Çavuş’un 276 kiloluk topu sırtına alarak Ocean isimli İngiliz gemisini batırdığı bölge kafilenin duygusal anlar yaşamasına neden oldu. Her araçta bir rehberin bulunduğu gezide, 63 kişilik birliğiyle 3 bin İngiliz askerine karşı savaşan ve Çanakkale Savaşlarının seyrini değiştiren Yahya Çavuş ve birliğinin anıt mezarı gezildi. Bu bölümde Yahya Çavuş ve silah arkadaşlarının anıt mezarının yanı sıra İngiliz askerlerinin anıtının da bulunduğu bölgede de siperleri, anıtı, mezarları ve mevzi tünellerini gezen Gemlikliler, Seddül Bahir Savaş Malzemeleri Müzesinde de hüzünlü anlar yaşadı. Birbiriyle çarpışan mermiler, Türk askerlerinin malzeme, kıyafet ve yiyecek takımları ile Fransız, Anzak ve İngiliz Askerlerinin malzeme, silah, yiyecek gibi eşyalarının karşılaştırıldığı ve büyük haritalar ve sunumlarla renklendirilen müzede, Sahra Sargı Hastanesi, cephaneler, irtibat sağlanma, dinlenen askerler ve Seyit Çavuş figürleri de mankenlerle canlandırıldı.

Arı Burnu Bölgesinde Anzakların 64 bin askerle çıkarma yaptığı savaşın en çetin geçtiği arazi de gezildi. 25 Nisan’da Şafak Ayinine katılan binlerce Avustralyalı ve Yeni Zelandalıların da konakladığı bölgeyi karış karış gezen Gemlikliler, kara savaşlarının en çetin geçtiği bölgede, 97 yıl dönümünün hüznünü, onurunu, gururunu ve insanlığın savaşı yenişini kutlayıp, anıp, doyasıya yaşadılar. 28 Haziran 1915 tarihinde Uluslar Arası Savaş Kuralları hiçe sayılarak bombalanan ve binlerce Türk ve yabancı askerin şehit ve yok edildiği Sargı Bölgesi de gezenleri gözyaşlarına boğdu. Gemliklileri en çok etkileyen bir başka şehitlik bölgesi ise tamamı şehit olan 57. Alay şehitliği oldu. 125. Alay, Anafartalar Tepesi, Conk Bayırı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün göğüs cebindeki saate isabet eden Şarapnel Parçası bölgeleri de gezenleri Çanakkale Savaşları’nın gerçekleriyle yüzleştirdi. Alçı Tepe Köyü ve Çevresinde de gezip, incelemelerde bulunan Gemlikliler, Gelibolu Yarımadası turunu dualar, onur ve gurur dolu duygularla geride bıraktılar.

Gemlik Belediyesi’nin organize ettiği Çanakkale Gelibolu Yarımadası gezilerinin periyodik hale getirileceği ifade edildi.

Gemlik Gündem

Bu Yazı Yoruma Kapalıdır.